سلامت قلبی عروقی و ورزش پس از آسیب نخاعی

 

 

 

کارشناس صفحه  آموزشی پیشگیری از  بیماریهای متابولیک در افراد آسیب نخاعی

دکتر لاله حاکمی

 

 

   
   

  www.isaarsci.ir

   
         

 

 

 

 

 

   


شواهد قوی وجود دارد که ورزش هوازی با حمایت وزن روی تردمیل برای بهبود سلامت و آمادگی قلبی عروقی در افراد دارای ضایعه نخاعی مبتلا به فلج دو اندام یا چهار اندام مفید است.


مداخلاتی که در طی آن تمرینات عملکردی از طریق جریان برق اعمال می شود (FES training) دست کم سه بار در هفته برای دو ماه ممکن است بر استقامت عضلانی، متابولیسم اکسیداتیو، تحمل به فعالیت و آمادگی قلبی عروقی تاثیر مثبت داشته باشد.


تمرینات هوازی و FES training می توانند موجب بهبود قابل ملاحظه ای در تعادل گلوکز در افراد مبتلا به ضایعه نخاعی ایجاد کنند.

 شواهد اولیه نشان می دهند که دست کم 30 دقیقه تمرین با شدت متوسط در 3 روز هفته برای دستیابی یا حفظ فواید تمرینات ورزشی لازم است.


تمرینات هوازی در انواعی از مداخلات شامل ارگومتر بازویی و FES training می توانند به بهبود وضعیت چربی خون بیانجامند.


برنامه ایده آل تمرینی برای ایجاد تغییرات در وضعیت چربی های خون هنوز معلوم نشده است. اما دست کم تمرین هوازی با شدت 70 درصد رزرو ضربان قلب در اغلب روزهای هفته را می توان یک توصیه عمومی خوب برای بهبود وضعیت چربی های خون افراد مبتلا به ضایعه نخاعی در نظر گرفت.

توصیه های قابل ارائه به بیماران 


بیماری های قلبی عروقی و عوامل خطر آن ها شامل اختلالات متابولیسم چربی های خون و کربوهیدرات و دیابت قندی در افراد مبتلا به ضایعه نخاعی شیوع بیش تری دارد. تمرینات ورزشی هوازی مثل استفاده از ارگومتر بازویی تنها 30 دقیقه 3 تا 4 روز در هفته با شدت متوسط به طور چشمگیری موجب بهبود وضعیت قلبی عروقی و متابولیسم چربی و کربوهیدرات در بدن خواهد شد.www.scireproject.com Version 5.0
Cardiovascular Health and Exercise Following Spinal Cord Injury
Darren ER Warburton, PhD
Andrei Krassioukov, MD, PhD, FRCPC
Shannon Sproule, BSc (PT)
Janice J Eng, PhD, BSc (PT/OT)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                   بازگشت به صفحه اصلی  

 

 

مرکز ضايعات نخاعی جانبازان

 مهرماه  هزار سيصد و هشتاد و چهار

info@isaarsci.ir

Copyright © 2005  Isaarsci  Website . All rights reserved

free hits