کارشناس صفحه  آموزشی پیشگیری از  بیماریهای متابولیک در افراد آسیب نخاعی

دکتر لاله حاکمی

 

 

   
   

  www.isaarsci.ir

   
         

 

 

 

 

 

 

 

در افراد مبتلا به ضایعه نخاعی شیوع اختلالات متابولیسم کربوهیدرات و چربی به علت بی تحرکی، آتروفی عضلانی و چاقی نسبی بالاتر است.

در مبتلایان به ضایعه نخاعی، ارتباط معکوسی بین کلسترول خوب یا به اصطلاح HDL و دور کمر و ارتباط مستقیمی بین تریگلیسریدهای خون و دور کمر دیده می شود.


غلظت HDL در افراد مبتلا به ضایعه نخاعی نسبت به جامعه عادی کم تر است. شیوع بالاتر مقاومت به انسولین و دیابت قندی، همچنین وقوع زودرس بیماری عروق کرونر در افراد مبتلا به ضایعه نخاعی دیده می شود.

اخیراً شیوع بالاتر و شدت بیش تر کلسیفیکاسیون عروق کرونر در سی تی اسکن اشعه الکترونی در افراد مبتلا به ضایعه نخاعی دیده شده است. این تفاوت حتی با در نظر گرفتن سن، جنس، نژاد و عوامل خطر شناخته شده قلبی عروقی بین افراد مبتلا به ضایعه نخاعی و افراد عادی مشهود است. اطلاع از خطر نسبی بیماری قلبی عروقی در مبتلایان به ضایعه نخاعی به منظور اعمال استراتژی های متناسب، مهم است.


پیدا کردن سطح ایده آل LDL در افراد مبتلا به ضایعه نخاعی می تواند در راه سلامت قلب و عروق این افراد کمک کننده باشد. به نظر می رسد آستانه های در نظر گرفته شده برای جامعه عادی در این گروه از بیماران باید تغییر کند. اما در حال حاضر عوامل خطر شناخته شده قلبی عروقی باید در افراد مبتلا به ضایعه نخاعی بر اساس سیستم مراقبت استاندارد فعلی شناسایی و مدیریت شوند.

 

توصیه های قابل ارائه به بیماران توسط پزشکان

شیوع بیماری های قلبی عروقی در افراد مبتلا به ضایعه نخاعی بیش تر است. مبتلایان به ضایعه نخاعی باید علاوه بر توجه به شیوه زندگی سالم، عوامل خطر بیماری های قلبی عروقی را پایش و در صورت ابتلا درمان کنند تا طول عمر و کیفیت زندگی خود را ارتقا بخشند.
 

 

Coronary heart disease in individuals with spinal cord injury:
assessment of risk factors
WA Bauman1,2,3,4 and AM Spungen1,2,3,4
1Veterans Affairs Rehabilitation Research and Development Center of Excellence for the Medical Consequences of Spinal Cord Injury,
Veterans Affairs Medical Center, Bronx, NY, USA; 2Medical, Spinal Cord Injury and Research Services, Veterans Affairs Medical
Center, Bronx, NY, USA; 3Department of Medicine, Mount Sinai Medical Center, New York, NY, USA and 4Department of
Rehabilitation Medicine, Mount Sinai Medical Center, New York, NY, USA
Spinal Cord (2008) 46, 466–476; doi:10.1038/sj.sc.3102161; published online 8 January 2008


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                   بازگشت به صفحه اصلی  

 

 

مرکز ضايعات نخاعی جانبازان

 مهرماه  هزار سيصد و هشتاد و چهار

info@isaarsci.ir

Copyright © 2005  Isaarsci  Website . All rights reserved

free hits