فیلم  پروتز پای مصنوعی

 

 

   
   

               www.isaarsci.ir

   
         

 

 

 

 
 

 

علم روباتیک بتدریج در حال پیشرفت است و این پیشرفت می تواند به بیمارانی که دچار قطع عضو شده اند کمک های فراوانی کند.


با کمک این علم ، پای مصنوعی روباتیک  ابداع شده است که می تواند به دستور شخص حرکت کند. این پروتز در حال حاضر در دانشگاه تبریز طراحی گشته و در مرحله آزمایش های اولیه است .


این پای مصنوعی برای کسانی است که دچار قطع اندام تحتانی در بالای زانو شده اند. حرکات مچ پا و زانو در این پای مصنوعی به کمک موتورهای کارگذاشته شده در آن انجام میشوند ولی دستورانی که منجر به حرکات آن می گردند توسط فرد ارسال وکنترل می گردد. نحوه کار آن به شکل زیر است.


کنترل این اندام مصنوعی از طریق امواج عضلانی یا الکترومیوگرافی است که در عضلات محل قطع وجود دارند. هر عضله در هنگام انقباض امواج الکتریکی ایجاد می کند و این امواج را میتوان با کار گذاشتن الکترود هایی بر روی پوست روی عضله ثبت کرد. با گذاشتن الکترود های متعدد بر روی پوست محل قطع اندام میتوان فعالیت الکتریکی عضلات این ناحیه را ثبت نمود.


عضلات محل قطع، به این علت که دیگر به استخوانی متصل نیستند نمیتوانند موجب حرکت اندام شوند ولی آنها میتوانند به دستور شخص منقبض شوند و این انقباضات امواج الکتریکی را ایجاد می کند که از طریق الکترودهای پوستی ثبت می شوند. پس از آن کامپیوتر نصب شده در پای مصنوعی این امواج را تفسیر کرده و آنها را بصورت دستوراتی در میاورد و سپس از این دستورات برای به حرکت درآوردن موتورهای اندام مصنوعی در جهت دلخواه استفاده می کند.


بعضی عضلات بیمار که در زیر ساق او بوده اند قطع شده اند ولی اعصاب این عضلات در محل قطع وجود دارند. می توان با انجام اعمال جراحی خاصی، انتهای این اعصاب را به قسمت هایی از بعضی عضلات موجود در محل قطع متصل کرد. حالا شخص میتواند با دستور به این اعصاب قسمت های مشخصی از عضلات بالای ران را منقبض کند. اطلاعات الکتریکی صادر شده از این عضلات نشان دهنده دستورات جدیدی هستند که به توسط اعصاب قطع شده ارسال شده اند. بدین ترتیب تعداد متنوع و زیادی از دستورات با کنترل مستقیم شخص میتوانند ایجاد شوند و حرکات اندام مصنوعی را در اختیار بگیرند.

شما با دانلود فیلم زیر می توانید  نمونه ای از عملکرد این پا را که در خارج از کشور ساخته شده است را ببینید:

 

 

 

 

   

   
       
   

   
   

   
   

   
   

   
   

   
   

   
   

   
   

   
   

   
   

   
   

   
   

   
   

   
   

   
   

   
   

   
   

   
   

   
   

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  بازگشت به صفحه اصلی  

 

 

 

 

 

 

 

براي اطلاع از به روز رساني سايت  مشترك  شويد

 
 

Powered by WebGozar

 

 

 


Fine Stats