تأثير نقش سفر بر سلامت جسمي و رواني افراد نخاعي ( زن و مرد ) در شهر شیراز

نویسندگان  : فرزاد پورغلامي / رضا فراشبندي / حمید صباغیان / طاهره جعفري

rahman.farashbandi@yahoo.com

 farzad.pgh @yahoo.com

اولین کنفرانس اینترنتی نقش سفر در سلامتی افراد نخاعی و فراهم سازی تسهیلات برای آنان

 

اولین کنفرانس اینترنتی نقش  سفر در سلامتی افراد نخاعی و فراهم سازی تسهیلات برای آنان

   
   

www.scia.ir

www.isaarsci.ir

   

 

 

 


 

چكيده

تحقیق حاضر به بررسي تأثير نقش سفر بر سلامت جسمي و رواني افراد نخاعي ( زن و مرد ) در شهر شیراز پرداخته است . هدف اصلی این تحقیق ، بررسی نقش سفر بر سلامت جسمي و رواني افراد نخاعي می باشد . با انجام این تحقیق می خواهیم تاثیر سفر بر سلامت جسمی و روانی افراد نخاعی را بررسی کنیم . ابتدا به سازمان بهزیستی مراجعه نموده و معرفی نامه جهت همکاری دریافت گردید و سپس لیست افراد نخاعي را از قسمت آمار گیری تهیه و به صورت تصادفی انتخاب شد . سپس با مراجعه به منزل افراد مذکور توضیحات لازم و کافی در مورد تحقیق منتقل شد و پرسشنامه به آنها داده شد و جواب های مورد نظر جمع آوری شد . اين پژوهش با استفاده از روش توصیفی - همبستگی و با بكار گيري پرسشنامه ی استاندارد سلامت روان و همچنین پرسشنامه ی محقق ساخته در قالب سوالات 5 گزینه ای ( خیلی کم - کم- بی تاثیر – زیاد و بسیار زیاد ) از نمونه اي به حجم 100 نفر از افراد نخاعی ( زن و مرد ) شهر شیراز که قادر به پاسخگویی بوده اند به عمل آمده است و با استفاده از برنامه SPSS مورد تجزيه و تحليل قرار گرفته است . در بحث توصيفي میانگین ، میانه ، نما ، انحراف استاندارد و واریانس را در ميان پاسخگويان بدست آورديم و با استفاده از آمار استنباطي ضريب پيرسون و رابطه ي معناداري بين متغيرها را بدست آورديم كه نتايج نشان داد سفر با سلامت روان ، کنترل فردی ، خواب معلولان ، ایجاد انگیزه ، رضایت از زندگی ، سطح شادکامی و روابط اجتماعی رابطه ی معنادار دارد .
 


كليد واژه :سفر (travel ) -سلامت جسمي (Safety Superphysica)-سلامت رواني (mental Safety) ) -افراد نخاعي (Medullary Roll Call)
 

 

مقدمه


پيامبر اكرم ( ص ) فرمود : سافروا تصحوا و جاهدوا تغنموا . ( سفر كنيد تا صحت و سلامتي به دست آريد و جهاد كنيد تا غنيمت يابيد . ) سفر به ما این امکان را می دهد که کمی فشارهای روحی و جسمی را از خود دور کنیم . حتی اگر سفر کاری باشد و شما مجبور باشید ساعت های متمادی در کنفرانس هایی شرکت کنید ، در عوض با کشور یا شهر جدیدی آشنا خواهید شد. ممکن است مسافرت اضطراب و استرس هم داشته باشد ، به خصوص اگر سفر شما همراه با گردش و بازدید از جاهای دیدنی باشد یا نیاز به آشنایی با زبان های مختلف داشته باشید یا مقصدتان شهری شلوغ باشد. اما استرس سفر یک استرس مثبت است و مثل اضطراب شما از کار زیاد یا زندگی روزمره نیست . کاهش فشار و استرس روحی همیشه به سلامتی شما کمک خواهد کرد . مسافرت از هر نوعی که باشد باعث می شود برای مدتی از زندگی عادی خود دور شوید و همین مسئله به تنهایی انرژی زیادی به شما می دهد . اینکه بخواهید برنامه روزانه خود را کمی تغییر دهید ، می تواند به عنوان نوعی درمان محسوب شود و این کار از کسل و خسته شدن فکر و جسم جلوگیری می کند. بزرگی می گفت : هر تغییر و تنوعی به اندازه استراحت خوب است .


سفر باعث می شود که از چهاردیواری منزل یا محل کار دور شوید و بیشتر ازهوای تازه و سالم لذت ببرید . اگر برای گردش به کوهستان یا برای استراحت به کنار دریا بروید ، نسبت به روزهای عادی عمیق تر نفس بکشید تا اکسیژن بیشتری وارد بدنتان شود. همچنین می توانید از آفتاب گرفتن هم استفاده ی زیادی ببرید ، اما احتیاط های لازم برای جلوگیری از آفتاب سوختگی را فراموش نکنید.

برنامه ریزی هم قسمتی از تفریحات است. زمانی که سفری در پیش دارید ، حتی یکنواختی و کار سخت باعث می شود که بهتر با مشکلات کاری کنار بیایید . سفر کردن دید و احساس تازه ای نسبت به فرهنگ ها و آداب و رسوم مختلف به شما می دهد و کمک می کند که از زندگی بیشتر لذت ببرید . سفر حتی باعث می شود دید تازه ای نسبت به شهر خودتان هم پیدا کنید . سفر کمک می کند تا افراد مختلفی را ملاقات کنید . اجتماعی بودن و معاشرت کردن نوعی درمان به حساب می آید و باعث می شود با فرهنگ ها و آداب و رسوم مختلف آشنا شوید . اگر تواناییش را دارید که به هر کجا دوست دارید سفر کنید ، این کار را انجام دهید چون ممکن است بعدها پشیمان شوید . سفر به شما این امکان را می دهد که بدون فکر کردن به وظایف و مسئولیت های خانه ، زمان بیشتری را با همسرتان بگذرانید و کمی به گذشته برگردید . مطمئناً گذراندن اوقاتی خوش کنار همسرتان در سفر ، خیلی بهتر از دعوا کردن است . دور شدن از محیط خانه و کار، باعث تجدید قوا و آرامش می شود و برای سلامتی روحی خانواده نیز مفید است. سفر کردن یکی از فعالیت هایی است که نباید نادیده گرفته شود . اگر زیاد به مسافرت می روید ، سعی کنید بیشتر روی فواید آن مطالعه کنید چون اینگونه از سفرتان بیشتر لذت خواهید برد . از فرصت هایی که برای مسافرت برایتان پیش می آید نهایت استفاده را ببرید و از تأثیری که بر جسم و روحتان دارد استقبال کنید . ( پری نوش ، 1389 )


 

اهداف تحقیق

 

الف: هدف کلی :


تاثير نقش سفر بر سلامت جسمي و رواني افراد نخاعي


ب: اهداف جزئی


سفر كردن بر سلامت رواني افراد نخاعي اثرگذار است .
سفر كردن بر كنترل فردي افراد نخاعي اثرگذار است .
سفر كردن بر روي خواب افراد نخاعي اثرگذار است .
سفر كردن بر روي روابط اجتماعی افراد نخاعي اثرگذار است .
سفر كردن بر روي سطح شادکامی افراد نخاعي اثرگذار است .
سفر كردن بر روي ایجاد انگیزه و رضايت زندگي افراد نخاعي اثرگذار است .

 

پيشينة پژوهشي


فرهنگ سفر، مساله مهمی است که کمتر به آن پرداخته می‌شود. فرهنگ سفر ما به جای دیدن، خوردن  ، شده است. وقتی به سفر می‌رویم به جای این ‌که به دیدن و یادگیری ولع داشته باشیم بیشتر به فکر شام و ناهار هستیم . گاهی هم به دنبال خالی کردن فریادهای فروخورده خود و عقده‌های درونی خود بر سر طبیعت و مردم آن شهر یا آن روستا یا راهنمای تور هستیم . وقتی برنامه سفری را می‌ریزیم بدون مطالعه و تنها برای وقت گذراندن به سفر می‌رویم .

انسان به دنیا که می‌آید یک مسافر است و باید سفر دنیا را تا انتهای آن به پایان برساند. سفر ذاتا موجب تکامل است و جایی است برای متعالی شدن و یاد گرفتن . ما در سفر آزمایش می‌شویم . برای تهیه ي خوراک ، جا و تمام نیازهای اولیه و روزمره‌ای که در محل زندگی خودمان برای آنها فکر نمی‌کنیم باید تلاش کنیم . در سفر چیزی برای ما نیست ، پس باید متواضع باشیم ، چرا که در شهر دیگری و در مکانی متعلق به کسانی دیگر هستیم. ما در سفر از خودمان و از آن من با هر منصب و شغل و جایگاهی که دارد فاصله می‌گیریم و به یک مسافر تبدیل می‌شویم . در سفر اصول ارتباطات و معاشرت است که حرف اول را می‌زند و می‌تواند پاسخگوی نیاز‌های شما باشد. هرچه بتوانید انعطاف‌پذیری بیشتری داشته باشید ، بیشتر می‌توانید از سفر استفاده کنید و البته از خواص سفر این است که انعطاف‌پذیری شما بالا می‌رود و به تدریج شما را مثل یک سنگ تیز که از ارتفاع می‌افتد و تا به دریا برسد نرم می‌شود ، انعطاف‌پذیر و ملایم‌تر از گذشته می‌کند با دلی گشاده‌تر و با ظرفیتی بالاتر و صبری زیادتر. در سفر گذشت کردن را یاد می‌گیریم . سفر اکسیر عجیبی دارد که انسان‌ها را به هم نزدیک می‌کند. طبیعت ما را به چالش می‌کشاند و همکاری می‌طلبد و این همکاری ما را به هم نزدیک می‌کند و یک محبت بدون توقع و انتظاری را بین انسان‌ها به وجود می‌آورد.

تحقیقات داخلی


دکتر پرویز ذوالعین در تحقيقات خود به نکات جالبی اشاره کرد : او كه پرسفرترین جهانگرد ایرانی بود موفق شد به 190 کشور جهان سفر کند . چند سال پیش از مرگش ، خبرنگاری از او پرسید شما چگونه برنامه‌ریزی کردید که توانستید این‌ همه سفر کنید ؟ دکتر ذوالعین پاسخ داد که: "اگر می ‌خواستم برنامه‌ ریزی کنم ، 190 کشور که هیچ، به 10 کشور هم نمی‌ توانستم سری بزنم ، توصیه می ‌کنم سفر را سهل و آسان بگیرید و خود را درگیر قیود و زواید آن نکنید تا آرامش بیشتری را تجربه کنید."


دکتر محمد مهدی قاسمی در تحقيقات خود به نکات جالبی اشاره کرد :


اول اینكه لذت بردن از سفر را یاد بگیریم. در واقع باید به سفر نه به عنوان تفریحی پرهزینه و گاه مشقت‌ بار ( آن چنان که معمول است) نگاه کنیم ، بلکه به سفر می ‌توان به عنوان هنری که کاملا قابل دستیابی و لذت ‌بخش است، بنگریم . هنگامی که این نوع نگاه کردن را آموختیم ، آن وقت می‌ توانیم بی‌ هیچ برنامه‌ ریزی قبلی، بدون هیچ نیازی به مقدمات طولانی و بدون هیچ پروایی ، حضور در جاهایی دور از محل سکونت را تجربه کنیم و خود را یک جهان ‌گرد ، یک مسافر یا یک سالک بدانیم .قرآن کریم در 10 آیه مردم را به سیر و گردش در زمین فرمان داده است .


در نظر داشته باشید که مسافرت یکی از جذاب‌ ترین تفریحات است که در افزایش سلامت روان به شدت موثر است. احادیث مشهوری از پیامبر گرامی اسلام درباره سفر و فواید آن روایت شده است. یکی از مشهورترین این احادیث "سفر کنید تا سالم و تندرست باشید".


دکتر نادر مدیر کل انجمن ها در تحقيقات خود به نکات جالبی اشاره کرد .


این که ما چگونه سفر کنیم بستگی به شخصیت، تربیت و تحصیلات ما دارد. لذت بردن از سفر بیش از آنکه به توانایی اقتصادی و یا میزان بهره‌ وری از ابزارها و تجهیزات خاص، بستگی داشته باشد، موضوعی حسی ، عاطفی و درونی است. همچنان که انتظار نمی‌ رود همه آدم‌ ها از یک قطعه موسیقی فاخر و ارزشمند لذت ببرند ، نباید انتظار داشت همه آدم ‌ها لذت یک شب زیبا در کنار یک دریاچه آرام و یا در زیر آسمان پرستاره کویر را درک کنند .

روش پژوهش

این تحقیق به صورت توصیفی ( همبستگي ) انجام گردیده که در آن تاثير نقش سفر بر سلامت جسمي و رواني افراد نخاعي در شهر شيراز ، با استفاده از پرسش نامه استاندارد سلامت روان مورد بررسی قرار گرفته است .

جامعه ، نمونه ، روش نمونه گیری

 
جامعه آماری ما شامل كليه ي افراد نخاعي در شهر شيراز می باشند که در واقع شامل 1090 نفر مي باشد . نمونه گیری مناسب برای پژوهش حاضر از روش نمونه گیری تصادفی بوده است . بدین صورت که با توجه به تعداد افراد نخاعي در شهرشيراز به بخش آمارگیری سازمان بهزيستي مراجعه نموده و لیست اين افراد تهیه شد . سپس از بین افراد مذکور تعداد 100 نفر که قادر به پاسخگویی بوده اند انتخاب شده و با كمك سازمان بهزيستي پرسشنامه اجرا شد .

روش جمع آوری اطلاعات

ابتدا به سازمان بهزیستی مراجعه نموده و معرفی نامه جهت همکاری دریافت گردید و سپس لیست افراد نخاعي را از قسمت آمار گیری تهیه و به صورت تصادفی انتخاب شد. سپس با مراجعه به منزل افراد مذکور توضیحات لازم و کافی در مورد تحقیق داده شد و پرسشنامه به آنها داده شد و جواب های مورد نظر جمع آوری شد .

ابزار پژوهش


در این پژوهش از پرسش نامه ای که توسط محققین تهیه شده بود ، استفاده گرديد كه با استناد به منابع روان شناسی موجود استفاده شده است . در این پژوهش از دو پرسشنامه سلامت روان و همچنین پرسشنامه ی محقق ساخته استفاده شد که روایی آن 92 درصد و پایایی 96 درصد با استفاده از روش کرونباخ بدست آمد .

 

ویژگی های ابزار پژوهش

پرسشنامه مذکور شامل 20 سوال می باشد که نقش سفر بر سلامت جسمي و رواني افراد نخاعي می باشد که در قالب سوالات 5 گزینه ای انتخاب شد ، سوالات شامل گزینه های خیلی کم - کم- بی تاثیر – زیاد و بسیار زیاد مي باشد .
فرضيه هاي پژوهش
1- سفر كردن بر سلامت رواني افراد نخاعي اثرگذار است .
2- سفر كردن بر كنترل فردي افراد نخاعي اثرگذار است .
3- سفر كردن بر روي خواب افراد نخاعي اثرگذار است .
4- سفر كردن بر روي روابط اجتماعی افراد نخاعي اثرگذار است .
5- سفر كردن بر روي سطح شادکامی افراد نخاعي اثرگذار است .
6- سفر كردن بر روي ایجاد انگیزه و رضايت زندگي افراد نخاعي اثرگذار است .


تجزیه و تحلیل

آمار توصيفي

 


جدول4-1- توزیع فراواني مطلق و نسبی پاسخگویان بر حسب جنس

 


همان گونه که مندرجات جدول بالا نیز نشان می دهد و با توجه به در نظر داشتن جنس پاسخگویان ، می توان گفت 40 درصد پاسخگویان را زنان و 52 درصد را مردان تشکیل می داده اند .

 

 

 

جدول 4-2- توزیع فراواني مطلق و نسبی پاسخگویان در نقش سفر بر سلامت جسمي و رواني معلولان نخاعي

 


مندرجات جدول بالا نشان می دهد که 4 درصد از پاسخگویان نقش سفر بر سلامت جسمي و رواني معلولان نخاعي را به میزان كم و خيلي كم دانسته اند و 96 درصد هم تأثير گذاري سفر بر سلامت جسمي و رواني معلولان نخاعي را میزان خیلی زیاد و زياد دانسته اند . هيچ پاسخگويي مقوله ي بي تأثير را عنوان نكرده است . ولي می توان گفت اكثريت پاسخگويان نقش سفر بر سلامت جسمي و رواني معلولان نخاعي را بالا دانسته اند .
میانگین جدول برابر با 68/4 و میانه و نما در طبقه چهارم يعني زياد قرار دارند . انحراف استاندارد جدول برابر با 19/1 و واریانس 40/1 می باشد .

 


جدول 4-3- توزیع فراواني مطلق و نسبی پاسخگویان بر حسب تأثير سفر بر كنترل فردي معلولان نخاعي

 

 


جدول بالا که در آن 11 درصد از پاسخگویان میزان کم و خيلي كم و 86 درصد هم ميزان خيلي زياد و زياد را عنوان كرده اند و 3 درصد هم ارتباط اين دو مقوله را بي تأثير عنوان كرده اند ، می توان چنین عنوان کرد که تأثير سفر بر كنترل فردي معلولان نخاعي خيلي زياد است .
میانگین جدول برابر با 10/5 و میانه و نما در طبقه پنجم يعني خيلي زياد قرار دارند . انحراف استاندارد جدول برابر با 38/1 و واریانس 77/1 می باشد .

 


جدول4-4- توزیع فراواني مطلق و نسبی پاسخگویان بر حسب تأثير سفر بر خواب معلولان نخاعي

 


در جدول بالا 12 درصد از پاسخگویان تأثير سفر بر خواب معلولان نخاعي را میزان کم و خيلي كم مي داند و 85 درصد هم براي اين تأثير گذاري ميزان زياد و خيلي زياد را عنوان كرده اند . 3 درصد هم ارتباط اين دو مقوله را بي تأثير عنوان كرده اند . بيشتر پاسخگویان نقش سفر را بر خواب معلولان نخاعي خيلي زياد دانسته اند .
میانگین جدول برابر با 44/4 و میانه و نما در طبقه چهارم يعني زياد قرار دارند . انحراف استاندارد جدول برابر با 19/1 و واریانس 38/1 می باشد .

 


جدول 4-5- توزیع فراواني مطلق و نسبی پاسخگویان بر حسب تأثير نقش سفر بر روابط اجتماعی معلولان نخاعي
 


در جدول بالا که در آن 13 درصد از پاسخگويان براي تأثير گذاري نقش سفر بر روابط اجتماعی معلولان نخاعي ميزان خيلي كم و كم را عنوان كرده اند و 84 درصد هم ميزان زياد و خيلي زياد را بيان نموده اند . 3 درصد هم ارتباط اين دو مقوله را بي تأثير عنوان كرده اند . بيشتر پاسخگویان نقش سفر بر روابط اجتماعی معلولان نخاعي را زياد مي دانند .
میانگین جدول برابر با 79/2 و میانه و نما در طبقه دوم يعني كم قرار دارند . انحراف استاندارد جدول برابر با 8080/ و واریانس 5733/ می باشد .

 

 

جدول4-6- توزیع فراواني مطلق و نسبی پاسخگویان بر حسب تأثير نقش سفر بر شادکامی معلولان نخاعي
 در جدول بالا، 5 درصد از پاسخگویان نقش سفر بر شادکامی معلولان نخاعي را ميزان كم و خيلي كم دانسته اند و 95 درصد هم براي اين تأثير گذاري ميزان زياد و خيلي زياد را عنوان كرده اند . هيچ يك از پاسخگویان گزينه ي بي تأثير را عنوان نكرده اند . با توجه به درصدهاي فوق ، مي توان گفت كه سفر بر شادکامی معلولان نخاعي تأثير گذاري خیلی زیاد ي داشته است .
میانگین جدول برابر با 38/3 و میانه در طبقه سوم يعني بي تأثير و نما در طبقه دوم يعني كم قرار دارند . انحراف استاندارد جدول برابر با 01/1 و واریانس 02/1 می باشد .


 جدول4-7- توزیع فراواني مطلق و نسبی پاسخگویان بر حسب تأثير سفر در ایجاد انگیزه و انرژی معلولان نخاعي
 

 همان گونه که در جدول بالا مشاهده می شود، 7 درصد از پاسخگويان تأثير سفر در ایجاد انگیزه و انرژی معلولان نخاعي را خيلي كم و كم عنوان كرده اند و 92 درصد هم براي تأثير گذاري ميزان زياد و خيلي زياد را عنوان كرده اند . 1 درصد نقش اين دو مقوله را بي تأثير دانسته اند ، ولي اكثر پاسخگويان تأثير سفر در ایجاد انگیزه و انرژی در معلولان نخاعي را خيلي زياد عنوان كرده اند .
میانگین جدول برابر با 41/3 و میانه و نما در طبقه چهارم قرار دارند . انحراف استاندارد جدول برابر با 14/1 و واریانس 29/1 می باشد .

 

آمار استنباطي

 

 

 

 

 

 


 

نتيجه گيري


 

تحقيق حاضر كه با نمونه اي به حجم 100 نفر از افراد نخاعي شهر شيراز به عمل آمده است ، نتايج زير به دست آمده است: :
در بررسي رابطه بين متغيرهاي سفر و سلامت رواني در فرضيه ي اول به دليل اين كه سطح معناداري بالاتر از 96 درصد قرار داشت مي توان نتيجه گرفت سفر بر سلامت رواني افراد نخاعي اثر زيادي داشته است .


در بررسي رابطه بين متغيرهاي سفر و كنترل فردي در فرضيه ي دوم نيز به دليل اين كه سطح معناداري بالاتر از 86 درصد قرار داشت مي توان نتيجه گرفت سفر بر كنترل فردي افراد نخاعي اثر زيادي داشته است .


در بررسي رابطه بين متغيرهاي سفر و خواب افراد نخاعي در فرضيه ي سوم نيز به دليل اين كه سطح معناداري بالاتر از 85 درصد قرار داشت مي توان نتيجه گرفت سفر بر خواب افراد نخاعي اثر زيادي داشته است.


در بررسي رابطه بين متغيرهاي سفر و روابط اجتماعی در فرضيه ي چهارم به دليل اين كه سطح معناداري بالاتر از 84 درصد قرار داشت مي توان نتيجه گرفت سفر بر روابط اجتماعی  اثر زيادي داشته باشد .


در بررسي رابطه بين متغيرهاي سفر و سطح شادکامی در فرضيه ي پنجم به دليل اين كه سطح معناداري بالاتر از 95 درصد قرار داشت مي توان نتيجه گرفت سفر بر سطح شادکامی افراد نخاعي اثر زيادي داشته است .


در بررسي رابطه بين متغيرهاي ایجاد انگیزه و رضايت از زندگي در فرضيه ي ششم به دليل اين كه سطح معناداري بالاتر از 92 درصد قرار داشت مي توان نتيجه گرفت سفر بر ایجاد انگیزه و رضايت از زندگي افراد نخاعي اثر زيادي داشته است .


 

منابع


پری نوش ، زهره ( 1389 ) ، نقش سفر در سلامتي .
آقايي ، حسن ( 1388 ) ، واكاوي نقش سفر و تاثير آن بر سلامت انسانها .

 

Abstract


This research has paid to the effects of travel on superphysical and mental safety of Medullary Roll Call (such as male and female) in Shiraz. The main goal of this research is to analyse the influence of travel on superphysical and mental safety of Medullary Roll Call. By doing this research we want to explore the of travel on superphysical and mental safety of Medullary Roll Call. At firse we went to social and received reference to have correlation, and then the list of Medullary Roll Call was prepared from statistic office and persons were chosen randomly. After that, going to the so called person’s home, we explained the research and gave them the questionnaires and gathered the responses. This research is done by Discriptive-Correlation methode and by applying standard mental safety quetionnaire and self-made questionnaire in 5 choises (very low, low, middle, high, very high ) in a sample of 100 pesons of Medullary Roll Call of Shiraz that were able to answer ( male or female). Then its analysed by SPSS.In discriptive section , average , mea , power, srandard deviation and variance were calculated and by using Pierson factor of inferrence statistic, we obtained a meaningful relation between the variables , and the results show that travel has a meaningful relation to the mental safety , self control , sleep of the disabled , making motivation , pleasure in life , happiness and socail relations .

 Keyword :travel     Medullary Roll Call   mental Safety    Safety Superphysica

 

    پرسشنامه

 

  از آن جا كه امروزه سفر تأثير شگرفي بر سلامت جسماني و رواني انسانها بخصوص افراد نخاعي مي گذارد و در جامعه هم از جايگاه مناسب و ويژه اي برخوردار است ، محقق را بر آن داشت تا تاثير دو مقوله ی ( سفر و سلامت جسمي - رواني ) را در ميان افراد نخاعي بررسي نمايد . از اين رو از شما عزيز ان خواهشمنديم پرسشنامه را با دقت مطالعه فرمائيد و سپس به سوالات آن پاسخ دهيد .
با تشكر صميمانه از همكاري شما
( نوشتن نام و نام خانوادگي اجباري نيست )
نحوه‌ي تكميل : با توجه به مقياس هاي ذيل گزينه ي مورد نظر خود را با علامت ( × ) مشخص كنيد .
مقياس نمره گذاري معلولان نخاعي
پرسشنامه ي 20 سوالي
نام و نام خانوادگي : جنسيت : مرد         زن

سن :        تحصيلات :               مقطع :            تاريخ :


1- آیا سفر در بالا بردن روحیه افراد نخاعی اثر گذار است ؟
خيلي كم             كم              بي تأثير                    زياد                خيلي زياد
2
- آیا سفر در بالا بردن سطح روابط اجتماعی افراد نخاعی اثر گذار است ؟
خيلي كم             كم              بي تأثير                    زياد                خيلي زياد

3- آیا سفر در بالا بردن سطح شادکامی افراد نخاعی اثر گذار است ؟
خيلي كم             كم              بي تأثير                    زياد                خيلي زياد

4- آیا سفر بر هویت فردی نخاعی افراد تأثیر گذار است ؟
خيلي كم             كم              بي تأثير                    زياد                خيلي زياد

5- آیا سفر بر نحوه برخورد افراد نخاعی اثرگذار است ؟
خيلي كم             كم              بي تأثير                    زياد                خيلي زياد


6- آیا سفر در بالا رفتن سطح همکاری افراد نخاعی اثرگذار است ؟

خيلي كم             كم              بي تأثير                    زياد                خيلي زياد

7- آیا سفر بر خلق و خوي افراد نخاعی اثر گذار است ؟
خيلي كم             كم              بي تأثير                    زياد                خيلي زياد

8- آیا سفر باعث ایجاد انگیزه و انرژی در افراد نخاعی می شود ؟
خيلي كم             كم              بي تأثير                    زياد                خيلي زياد

9- آیا سفر در بالا بردن سطح اطلاعات عمومی افراد نخاعی اثر گذار است ؟
خيلي كم             كم              بي تأثير                    زياد                خيلي زياد

10- آیا سفر باعث ایجاد امید به آینده در افراد نخاعی می شود ؟
خيلي كم             كم              بي تأثير                    زياد                خيلي زياد

11- آیا سفر در كم شدن فشار زندگی به شما کمك می كند ؟
خيلي كم             كم              بي تأثير                    زياد                خيلي زياد

12- آیا بعد از سفر احساس می کنید که خوب و سالم تر شده ايد ؟
خيلي كم             كم              بي تأثير                    زياد                خيلي زياد

13- آیا بعد از انجام سفر در کارهایتان احساس رضایت می کنید؟
خيلي كم             كم              بي تأثير                    زياد                خيلي زياد

14- آیا بعد از انجام سفر از فعالیتهای روز مره ی زندگی لذت می برید ؟
خيلي كم             كم              بي تأثير                    زياد                خيلي زياد

15- آیا بعد از سفر توانایی تصمیم گیری شما بالا می رود ؟
خيلي كم             كم              بي تأثير                    زياد                خيلي زياد

16- آیا بعد از سفر احساس کاهش در دردهای عضلانی خود می کنید ؟
خيلي كم             كم              بي تأثير                    زياد                خيلي زياد

17- آیا بعد از سفر حوصله ی انجام کار در شما بیشتر می شود ؟
خيلي كم             كم              بي تأثير                    زياد                خيلي زياد

18- آیا بعد از سفر كمتر عصبانی می شويد ؟
خيلي كم             كم              بي تأثير                    زياد                خيلي زياد

19- آیا بعد از سفر زندگی برای شما جذاب تر می شود ؟
خيلي كم             كم              بي تأثير                    زياد                خيلي زياد

20 – آیا بعد از سفر خواب شما راحتر می شود ؟
خيلي كم             كم              بي تأثير                    زياد                خيلي زياد 

 

 

****

 

منبع : مقاله "تأثير نقش سفر بر سلامت جسمي و رواني افراد نخاعي ( زن و مرد ) در شهر شیراز " -نویسندگان  : فرزاد پورغلامي / رضا فراشبندي / حمید صباغیان / طاهره جعفري --اولین کنفرانس اینترنتی نقش سفر در سلامتی افراد نخاعی و فراهم سازی تسهیلات برای آنان-تیرماه 1390

 

 

 

 

 

 

 

 

www.isaarsci.ir