مجموعه پرسش و پاسخ هاي مرتبط با

  تغذيه افراد  دچار آسيب نخاعي

 

   
   

www.isaarsci.ir

   

 

 

 

 

 

 

مشاور تغذيه   سايت مركز  ضايعات نخاعي آقاي دكتر نعمتي  -متخصص  تغذيه
 
 
پرسش كننده : مرد 30-40 سال

ضايعه نخاع كمري هستم

داراي مشكل چاقي نيستم

اشتهاء ندارم

يبوست ندارم

برای جلو گیری از خارج شدن گاز غیر ارادی چه چیزی بايد  مصرف كنم

 
  پاسخ :

چنانچه دارای مشکل خارج شدن گاز غیر ارادی هستید لازم است با یک متخصص داخلی مشورت نمائید. 

 آنچه مسلم است سفت کردن عضلات لگن (اطراف مقعد) بصورت یک حرکت فیزیوتراپی می بایست بارها صورت گیرد. تمرین مکرر این ورزش عضلات را تقویت می نماید و قدرت نگهداری عضلات بیشتر می شود. (كه در افراد نخاعي دچار مشكل مي باشد)

 موضوع مهم دیگر که باید به آن دقت نمائید این است که تولید و دفع گاز فرآیند طبیعی در بدن انسان محسوب می شود. به طور متوسط حدود نیم تا چهار لیتر گاز در یک فرد تولید می شود. تعداد دفع گاز بطور متوسط 14 بار در شبانه روز می باشد.  در نیمه شب و ساعات نزدیک صبح این امر بیشتر مشهود است. 

توصيه هائي  ذيل در کاهش تولید نفخ و گاز موثرند :

 1-  غذا هایی که باعث ایجاد نفخ و گاز بیشتری می شوند شناسایی کنید، مثل حبوبات، کلم، بادمجان، سویا، مغز ها، جو و... . و مصرف آن ها را کاهش دهید. برای کاهش دادن نفخ ناشی از حبوبات پیشنهاد می شود این حبوبات را شب قبل از پختن چند بار خیسانده و آب آن را دور بریزید.

2- در بین سبزیجات و میوه جات، کلم و انجیر نفخ و گاز بیشتری تولید می کنند.

3-  در هنگام خوردن غذا سعی کنید آهسته و با آرامش غذا میل نمایید. بعد از هر لقمه ی غذا قاشق و چنگال خود را به روی سفره بگذارید و بعد از اتمام جویدن کامل غذا، لقمه ی بعدی را آماده کنید. در بین غذا خوردن صحبت نکنید. هنگام خوردن غذا آب ننوشید.

4-تا جایی که می توانید در غیر ساعات اداری و رسمی فعالیت فیزیکی و ورزش  داشته باشید.

در صورتی که با توصیه های فوق نفخ و دفع گاز گهگاهي شما برطرف نگردید، می توانید از داروهای گیاهی مثل زیره استفاده کنید.

 مجددا تاكيد مي شود ، از نظرات پزشک متخصص داخلی نيز استفاده کنید.

 

 
 
پرسش كننده : مرد 30-40 سال

سوال شماره يك  :

ضايعه نخاع در قسمت مهره هاي  پشني 

چاق نيستم

داراي يبوست هستم

داراي  مشکلات معده ودردهای مضمن درناحیه شکم وعفونتهای ادراری هستم

لطفا من را در زمينه تغذيه راهنمايي كنيد

 
  پاسخ :

از آنجايي كه  دردهاي مزمن علل متفاوتي دارند لذا بهتر است در رابطه با مشکلات معده ودردهای مضمن درناحیه شکم وعفونتهای ادراری با يک متخصص داخلي و يا متخصص کليه  و مجاري ادرار مشورت کنيد.  

اما نکات قابل اهميت ذيل مي تواند به شما در بهبود يبوست کمک نمايد: 

به عنوان اولين قدم  اول صبح که  از خوا ب  بیدار می شوید با مصرف یک لیوان آب گرم و یا شیر داغ دستگاه گوارش (روده) را براي اجابت مزاج  تحریک کنید.

مصرف میوه جات و سبزیجات را در برنامه ی ثابت غذایی خود (5 بار در روز) قرار دهید. مصرف کافی الیاف یا فیبر که از طریق مصرف 5 بار در 24 ساعت میوه و سبزی به دست می آید خیلی مهم می باشد. 

مایعات کافی هم در پیشگیری از یبوست بسیار موثر است. لذا مایعات کافی میل نمایید، حدود 8 تا 10 لیوان (مجموع مايعات دريافتي شامل چاي، آب، دوغ، سوپ،....).

بهداشت منظم روده نیز از یبوست جلوگیری می کند. (هرگاه احساس اجابت مزاج کردید در اسرع وقت به آن پاسخ مثبت دهید.). با اولین احساس اجابت مزاج در هر زمانی بلافاصله به آن پاسخ دهید و احساس اجابت مزاج را هرگز به تاخیر نیندازید.   

استراحت کافی و آ رامش نیز از یبوست جلوگیری می نماید. 

 مصرف یک قاشق مرباخوری روغن زیتون با سالاد را در برنامه ی غذایی خود قرار دهید. 

در صورتی که یبوست با روش های فوق درمان نگردید می توانید از ملین های گیاهی مثل پودر پسیلیوم استفاده کنید. هر قاشق چای خوری از این پودر را با یک لیوان آب میل کنید. می توانید 1 تا 4 قاشق چای خوری از پودر پسیلیوم را در روز میل کنید.   

فعالیت (در مورد شما با اندام هائی که قادر به حرکت آنها هستيد) از عوامل موثر در پیشگیری از یبوست می باشد. 

در مورد عفونت هاي ادراري مراجعه به متخصص مربوطه ضروري به نظر مي رسد آنچه که از نظر تغذيه اي لازم است مصرف فراوان مايعات بخصوص ميوه جات که يکي از  منابع تامين آب است مي باشند.

 

 
  سوال شماره يك  :

با توجه به اينكه جانباز25% وآزاده ميباشم و در دوران اسارت صدمات زيادي بر اينجانب وارد شده است و از ناحيه كمري دچار آسيب هاي زيادي گرديده ام و همچنين ديسك ناحيه ال  4وال 5  بيرون زدگي مختصري دارد و اس1 هم صدمه ديده است و هميشه از ناحيه كمر ، درد احساس ميكنم وتحرك جسمي كمي دارم ، لطفا در مورد تغذيه ،  اينجانب را راهنمايي فرماييد

 

 
  پاسخ :

نکات تغذيه اي مهم براي جنابعالي که به دليل آسيب هاي طولاني ناحيه کمري قادر به فعاليت کافي نيستيد شامل موارد ذيل است   :

1-  حفظ و نگهداري وزن شما  در حد طبيعي بسيار اهميت دارد و مي تواند جنابعالي را از اكثر بيماريهاي ناتوان كننده مثل چاقي، بيماريهاي قلبي، افزايش فشار خون و چربيهاي خون حفظ نمايد.

2- وعده هاي غذائي منظم اصل تغذيه اي مهمي به شمار مي رود و لازم است از ريزه خواري پرهيز نمائيد.

3-مصرف فراوان مواد نشاسته اي و قندي تسويه شده مثل قند و شكر، كيك و شيريني ها و نانهاي سفيد با سلامتي طولاني مدت  شما سازگار نيست. بالعكس مواد نشاسته اي و قندي طبيعي مثل نانهاي سبوس دار و ميوه جات و سبزيجات براي بدن ودستگاه گوارش بسيار سودمندتر اند. بنابراين از مواد قندي ساده مثل قند و شکر حتي الا مکان در حد کمتري استفاده نمائيد.  رعايت  اين موارد مي تواند شما را از اضافه وزن و چاقي نيز حفظ نمايد.

4-امكان حفظ سلامتي و طول عمر با حذف ميوه جات و سبزيجات وجود ندارد. از انجائيكه اين مواد غذايي و اين نعمت هاي الهي سرشار از ويتامين ها و مواد ضد سرطاني اند، مصرف آنها تضمين كننده از خطرات بسياري از سرطانها مي باشند. بنابر اين طوري برنامه ريزي نمائيد تا 5 بار در روز از انواع سبزيجات و ميو جات استفاده نمائيد.

5-روغن ها ي نباتي جامد براي  حفظ سلامت قلب شما خوب نيستند و بايد مصرف آنها را حذف و به جاي آنها روغن مايع مخصوص سرخ كردني را در حد متعادل جايگزين نمائيد. جايگزيني روغن هاي گياهي خالص مثل زيتون به جاي روغن هاي حيواني موجود در گوشت ها و لبنيات پر چرب و روغن زرد و دنبه تضمين كننده سلامت قلب و حفظ از مرگ ناگهان مي باشد.

6-مصرف كمتر قند و شكر و كليه محصولات غذايي داراي شكر مثل نوشابه ها ، آب ميوه هاي آماده، كيك و شيريني ها، مربا، زولبيا، و باميه بدن شما  را از بسياري از بيماريها حفظ مي كند.

7-نمك ماده اي است كه بدن انسان براي فعاليت طبيعي خود به آن نيازدارد اما مصرف عادتي غذاهاي شور و به خصوص استفاده فراوان از نمك در سر سفره به مدت طولاني، فشار خون طبيعي را بالا برده و خطر سكته هاي قلبي و مغزي را بالا مي برد. توصيه مي شود در حد امکان از غذا هاي بيرون منزل که معمولا پر نمک تر مي باشند کمتر استفاده نمائيد. همچنين حذف نمکدان از سر سفره مي تواند مصرف نمک را بصورت مورد قبولي کم نمايد. البته براي حفظ استحباب ميل نمک در شروع و انتهاي غذا مي توان مقدار خيلي کم نمک را سر سفره قرار داد تا با نوک انگشت به مقدار کم ميل نمود.

8-مصرف ماهي و بخصوص ماهي روغني مثل غزل آلا كه داراي روغن امگا 3 مي باشد خطر مرگ ناگهاني را كم مي كند.

9- شاه كليد حفظ سلامتي شما برادر گرامي فعاليت بدني است. فعاليت بدني سبب حفظ وزن بدن در حد طبيعي مي شود كه اولين گام در حفظ سلامتي است.  بي تحركي شروع تحليل  تدريجي بدن انسان است. بنابر توصيه مي شود تا مي توانيد از ماهيچه هائي که داريد استفاده کنيد. لازم است انواعي از فعاليت را براي خود در نظر بگيريد که از عضلات ناحيه دست و شانه بيشتر استفاده شود (منظور عضلاتي که قادر به استفاده از آنها هستيد).

10 آب اين مايه حيات بهترين نوشيدني است آنرا با هيچ نوشيدني ديگري مثل نوشابه، دلستر و ......جايگزين نكنيد.

 

 
 
پرسش كننده : مرد زير بيست سال

سوال :لطفا برايم توضيح دهيد  چه چيزي بخورم  كه راحت هضم شود ، خاصيتش بالا باشد و ضررش كم باشد ؟

قابل ذكر است كه من دچار ضايعه نخاعي گردني   هستم ، دچار چاقي  نيستم،داراي يبوست هستم ،دچار نفخ معده و دفع هستم ،تاكنون در دوره آموزشي  تغذيه شركت نكرده ام .

 

 
  پاسخ :

با تشکر از سوال جالبتان. موارد ذیل برای انتخاب غذا به شما کمک می کند :

1- سعی کنید مصرف میوه جات و سبزیجات را در برنامه ی ثابت غذایی خود (تا 5 بار در روز) قرار دهید.

2- از مصرف قند های طبیعی مثل خرما و عسل غافل نشوید. در میان وعده ها حتما یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی را میل کنید.

3- ازنان های سبوس دار و خوب پخته شده مثل نان سنگک استفاده کنید.

4- مصرف سه بار لبنیات در روز را در برنامه ی ثابت و قطعی خود قرار دهید.

5- روزانه حتما یک قاشق مرباخوری روغن زیتون به همراه غذا یا سالاد میل کنید.

6- از قند های مصنوعی مثل شکر، قند و انواع فرآورده هایی که در آن ها شکر به فراوانی یافت می شود پرهیز کنید، این موارد شامل نوشابه ها و آبمیوه های بازاری می باشد.

7- مصرف دو بار ماهی های چرب مثل ماهی قزل آلا را در هفته در برنامه ی غذایی خود قرار دهید.

8- آب را به عنوان بهترین نوشیدنی خود انتخاب کنید.

 

 
 
پرسش كننده : مرد  چهل سال

سوال :لطفا برايم بگوييد از چه تغذيه اي  استفاده كنم كه باعث پيشگيري از  چاقي و همچنين عفونت هاي ادراري گردد ؟

 ضمنا من دچار ضايعه نخاعي كمري  هستم ،فاقد مشكلات چاقي  هستم ،داراي يبوست نيستم،داراي كلسترول بالا هستم وتاكنون در دوره آموزشي  تغذيه شركت نكرده ام .

 

 
 

چاقی یک مشکل عمومی در تمام دنیا می باشد. در حال حاضر کشور های در حال توسعه مثل ایران نیز با مشکل عمومی اضافه وزن و چاقی رو برو هستند. چاقی یک مشکل سبک زندگی جدید می باشد. تغذیه فقط یکی از عوامل مربوط به سبک زندگیست. در درجه ی اول شما باید هر قدر میتوانید فعالیت بدنی داشته باشید، بنا براین بهتر است برای خود ورزش هایی را انتخاب کنید که از اندام های فوقانی وکمر استفاده شود. به خاطر ضایعه ی نخاعی و آسیب اندام های تحتانی نباید تسلیم شوید و خود را از فعالیت فیزیکی محروم کنید. حتی حرکت دادن ویلچر در خیابان هم نوعی فعالیت فیزیکی محسوب می شود. تغذیه ی مناسب برای شما  و سایر افرادی که می خواهند به اضافه وزن و چاقی دچار نشوند شامل موارد ذیل می باشد :

 1- حتی الامکان از غذاهای سرخ کردنی و غذاهایی که پراز روغن می باشد پرهیز کنید. مثل سیب زمینی سرخ کرده، انواع ته  دیگ، انواع کتلت و کوکو.

2- از لبنیات کم چرب استفاده کنید. در ایران پنیر های سفید بسته بندی معمولا کم چرب هستند. شیر یارانه ای معمولا 5/2 درصد چربی دارد. شما بهتر است اگر می توانید از شیر 1تا 5/1درصد و همچنین ماست کم چرب استفاده کنید.

3- در همه ی وعده های غذایی تان از سبزیجات استفاده کنید. مثل : خیار، گوجه فرنگی، هویج، کاهو، کلم، انواع سبزی خوردن، فلفل دلمه ای، فلفل سبزو... .

4- تصور نکنید روغن مایع بدون انرژی است و باعث چاقی نمی شود. همه ی روغن ها در صورتی که زیاد مصرف شوند باعث اضافه وزن می شوند.

5- در میان وعده ها از میوه جات استفاده کنید.

6- مصرف مواد غذایی پر انرژی ولی کم ارزش مانند چیپس، پفک، کیک، دونات، بیسکوییت، شکلات، شیرینی و ... را حتی الامکان کاهش داده و محدود به مهمانی ها کنید.

7- از حبوبات مثل عدس، لوبیا، نخود و ماش بیشتر استفاده کنید و حتی گاهی اوقات آن ها را جایگزین گوشت قرمز کنید.

8- مصرف گوشت سفید مثل مرغ و ماهی را به جای گوشت قزمز افزایش دهید.

9- مصرف سس مایونز، کره، خامه و محصولات چرب را محدود تر کنید.

برای پیشگیری از عفونت های ادراری به توصیه ی پزشک متخصص اورولوژی به دقت گوش دهید اما دقت کنید که رعایت بهداشت فردی اهمیت فراوانی دارد. مصرف آب به مقدار کافی می تواند تخلیه ی مثانه را افزایش داده و خطر عفونت های ادراری را کاهش دهد. در صورتی که سوند ادراری دارید رعایت بهداشت در جایگذاری آن می تواند در کاهش خطر عفونت ادراری موثر باشد.

 

 
 
پرسش كننده : مرد  چهل سال

سوال : لطفا برايم توضيح دهيد چه تغذيه اي بايد داشته باشم  كه زياد دچار نفخ و گاز روده نشوم  چون اين مشكل از نظر اجتماعي مرا آزار مي دهد ؟ ضمنا من دچار ضايعه نخاعي كمري  هستم دچار چاقي  هستم داراي يبوست هستم وتاكنون در دوره آموزشي  تغذيه شركت نكرده ام

 

 
  پاسخ :

برای پیشگیری و کاهش نفخ توصیه می شود به نکات ذیل توجه بیشتری مبذول فرمایید :

1- تا جایی که می توانید در غیر ساعات اداری و رسمی فعالیت فیزیکی داشته باشید.

2- غذا هایی که باعث ایجاد نفخ بیشتری می شوند شناسایی کنید، مثل حبوبات، کلم، بادمجان، سویا، مغز ها، جو و... . و مصرف آن ها را کاهش دهید. برای کاهش دادن نفخ ناشی از حبوبات پیشنهاد می شود این حبوبات را شب قبل از پختن چند بار خیسانده و آب آن را دور بریزید.

3- در بین سبزیجات و میوه جات، کلم و انجیر نفخ بیشتری تولید می کنند.

4-  در هنگام خوردن غذا سعی کنید آهسته و با آرامش غذا میل نمایید. بعد از هر لقمه ی غذا قاشق و چنگال خود را به روی سفره بگذارید و بعد از اتمام جویدن کامل غذا، لقمه ی بعدی را آماده کنید. در بین غذا خوردن صحبت نکنید. هنگام خوردن غذا آب ننوشید.

در صورتی که با توصیه های فوق نفخ شما برطرف نگردید، می توانید از داروهای گیاهی مثل زیره استفاده کنید. در موارد خیلی شدید که داروهای گیاهی هم افاقه نکرد، با مراجعه به پزشک متخصص داخلی از دارو استفاده کنید.

 

برای درمان یبوست توصیه می شود مصرف میوه جات و سبزیجات را در برنامه ی ثابت غذایی خود (5 بار در روز) قرار دهید. مایعات کافی میل نمایید، حدود 8 تا 10 لیوان. بهداشت منظم روده نیز از یبوست جلوگیری می کند. (هرگاه احساس اجابت مزاج کردید در اسرع وقت به آن پاسخ مثبت دهید.)

استراحت کافی و آ رامش نیز از یبوست جلوگیری می نماید.

 مصرف یک قاشق مرباخوری روغن زیتون را در برنامه ی غذایی خود قرار دهید.

در صورتی که یبوست با روش های فوق درمان نگردید می توانید از ملین های گیاهی مثل پودر پسیلیوم استفاده کنید.

 

 
 
پرسش كننده : مرد  پنجاه  تا شصت سال

سوال :همه نكاتي كه براي جلوگيري از يبوست  در مقالات آموزشي و دستورات پزشك آمده بود را رعايت كردم  مي خواهم بدانم چه راه حلي براي اين مشكل  پيشنهاد مي  شود  ؟ضمنا  من دچار ضايعه نخاعي كمري هستم ،  چاق  نيستم ،دچار يبوست و ريفلاكس معده هستم و تاكنون در دوره آموزشي  تغذيه شركت نكرده ام ، اما از مقالات آموزشي  سايت مركز ضايعات نخاعي  استفاده كرده ام .

 
  پاسخ :

در درجه ی اول صبح که  از خوا ب  بیدار می شوید با مصرف یک لیوان آب گرم و یا شیر داغ دستگاه گوارش (روده) را براي اجابت مزاج  تحریک کنید.

با اولین احساس اجابت مزاج در هر زمانی بلافاصله به آن پاسخ دهید و احساس اجابت مزاج را هرگز به تاخیر نیندازید.

 دوم استراحت کافی و آرامش داشته باشید.

 فعالیت (در مورد شما با اندام های فوقانی) از عوامل موثر در پیشگیری از یبوست می باشد.

 مایعات کافی هم در پیشگیری از یبوست بسیار موثر است.

 مصرف کافی الیاف یا فیبر که از طریق مصرف 5 بار در 24 ساعت میوه و سبزی به دست می آید خیلی مهم می باشد.

 هر روز یک قاشق مربا خوری روغن زیتون با سالاد یا غذا میل کنید.

 در صورتی که با رعایت موارد فوق یبوست شما درمان نشد می توانید از پودر پسیلیوم استفاده کنید.

 هر قاشق چای خوری از این پودر را با یک لیوان آب میل کنید. می توانید 1 تا 4 قاشق چای خوری از پودر پسیلیوم را در روز میل کنید. 

در صورتی که با اجرای توصیه ی فوق باز هم یبوست شما درمان نگردید، با متخصص داخلی مشورت کنید.

 

 
 
پرسش كننده : زن پنجاه تا شصت سال

سوال :توضيح  دهيد  چه مواد غذايي براي من  مفيد هستند ؟ ضمنا من دچار ضايعه نخاعي گردني هستم ، چاق  نيستم،دچار يبوست هستم، بيشتر مواقع كم اشتها هستم وتاكنون در دوره آموزشي  تغذيه شركت نكرده ام

 

 
  پاسخ :

با تشکر از سوال جالبتان. موارد ذیل برای انتخاب غذا به شما کمک می کند :

1- سعی کنید مصرف میوه جات و سبزیجات را در برنامه ی ثابت غذایی خود (تا 5 بار در روز) قرار دهید.

 2- از مصرف قند های طبیعی مثل خرما و عسل غافل نشوید. در میان وعده ها حتما یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی را میل کنید.

 3- ازنان های سبوس دار و خوب پخته شده مثل نان سنگک استفاده کنید.

 4- مصرف سه بار لبنیات در روز را در برنامه ی ثابت و قطعی خود قرار دهید. 

5- روزانه حتما یک قاشق مرباخوری روغن زیتون به همراه غذا یا سالاد میل کنید.

 6- از قند های مصنوعی مثل شکر، قند و انواع فرآورده هایی که در آن ها شکر به فراوانی یافت می شود پرهیز کنید، این موارد شامل نوشابه ها و آبمیوه های بازاری می باشد.

 7- مصرف دو بار ماهی های چرب مثل ماهی قزل آلا را در هفته در برنامه ی غذایی خود قرار دهید.

 8- آب را به عنوان بهترین نوشیدنی خود انتخاب کنید.

تمام غذا ها خواص مربوط به خود را دارند، بنا براین مصرف متنوع غذاها و میوه جات برای بدن مفید است.

 از نکات مهم دیگر تعادل در مصرف مواد غذایی می باشد، به این معنا که از مواد غذایی مختلف به اندازه میل کنیم.

 نکته ی مهم دیگر مصرف کافی از مواد غذایی می باشد، یعنی نه کم و نه زیاد.

 مصرف یک قاشق آجیل  در روز را در برنامه ی غذایی خود قرار دهید.

 

 
 
پرسش كننده : مرد بيست تا سي سال

سوال :روزی چند ساعت نرمش می کنم مثلا زمانی که روی تخت هستم پاهایم را با کمک بدنم تکان می دهم و یا لب تخت می شینم و روی دستهام بلند می شم و این حالتها در هر نوبت صد بار انجام می دهم البته حالتهای دیگه هم هست که نمی تونم تشریح کنم و همچنین با کفش بریس و واکر هم روزی حداقل صد قدم راه می روم که باعث تعریق زیاد بدنم می شود و مثل یک ورزشکاز حرفه ای دائم در حال تمرین هستم با توجه به مواردی که گفتم میزان مایعات و ویتامین و مواد غذایی مورد نیاز من چقدر هست و دیگر از چه موادی خوراکی بیشتر استفاده کنم تا ماهیچه های تحلیل رفته پاهام به حالت قبل باز گردد؟ با تشکر فراوان بابت مطالب ارزنده ای که در سایت می گذارید ضمنا  من دچار ضايعه نخاعي كمري  هستم  ، چاق نيستم ،دچار يبوست نيستم و تاكنون در دوره آموزشي  تغذيه شركت نكرده ام اما از مقالات آموزشي سايت مركز ضايعات نخاعي استفاده كرده ام

 

 
  پاسخ :

همین که فعالیت بدنی در برنامه ی ثابت زندگی شما قرار گرفته است، تضمین کننده ی سلامت قلب و طول عمر شماست ان شاء الله.

 برای یک فرد معمولی مصرف 8 تا 10 لیوان آب در روز کافیست. برای یک فرد جوان مثل شما نیازمند محاسبه ی مقدار آب نیستیم، تشنگی خود بیانگر مقدار نیاز شما به آب خواهد بود.  

در صورتی که خیلی فعالیت دارید یک بطری کوچک آب در کنار دست خود داشته باشید و هراز چندگاه یک جرعه آب بنوشید.

 یک فرد جوان مثل شما که از سایر جهات سالم است، نیازی به مصرف مکمل های ویتامینی ندارد مگر این که آزمایشات حاکی از کمبود این مواد باشد.

 مصرف غذا های متنوع از همه ی گروه های غذایی تمام نیاز های غذایی و ویتامینی شما را تامین می نماید.

برای بهتر شدن اندام های تحلیل رفته ی شما بهترین کار فعالیت بد نیست که شما هم اکنون آن ها را انجام می دهید.

شما حتما باید در معرض آفتاب حداقل به مدت یک ربع تا نیم ساعت قرار بگیرید.

 مصرف لبنیات 3 بار در روز برای شما ضروریست. چنانچه چربی خون شما طبیعی است مصرف 3 تا 5 بار تخم مرغ در هفته نیز منبع پروتئینی خوبیست.

 دقت داشته باشید همان طور که ذکر شد فعالیت و تحریک عضلات چه به وسیله ی راه رفتن باشد چه نرمش از مهم ترین نکات می باشد.  

 

 
  سوال :

 

 
  پاسخ :

 

 
  سوال :

 

 
  پاسخ :

 

 

 

 

 

 

 

عزيزان دچار آسيب نخاعي مي توانند  از طريق لينك ذيل  سوالات  خود را مطرح  نمايند  و تلاش مي شود حداكثر پس از ده روز  از طريق پست الكترونيك  به سوالات پاسخ داده خواهد شد و سوالاتي  كه پاسخ آنها مي تواند براي ديگر عزيزان دچار آسيب نخاعي مفيد اثر واقع شود ، در بخش پرسش و پاسخ  سايت منتشر خواهد شد.

والسلام

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

بازگشت به صفحه اصلی  

 

 

 

 

 

 

براي اطلاع از به روز رساني سايت  مشترك  شويد

 
 

Powered by WebGozar

 

مرکز ضايعات نخاعی جانبازان

 مهرماه  هزار سيصد و هشتاد و چهار

info@isaarsci.ir

Copyright © 2005-2009  isaarsci.ir Website . All rights reserved