آشنايي با دستگاه واکيوم همراه

و نقش  آن در درمان  ناتواني جنسي

 

   
   

www.isaarsci.ir

   

 

 

 

 

 

 

بطور ساده عدم توانايی در ايجاد و حفظ نعوظ مناسب جهت انجام مقاربت موفق را ناتوانی جنسی گويند که نه تنها تاثير بسيار زيادی بر روی کيفيت زندگی افراد دارد بلکه مشکل مشترکی است که خود شخص و همسر او را تحت تاثير قرار می دهد و باعث اضطراب، افسردگی و از بين رفتن اعتماد به نفس می شود که هر يک به تنهايی باعث افزايش عوارض روحی و اجتماعی مربوط به اين بيماری می شود.

آيا اين بيماری نادر است؟

ميليونها زوج در دنيا از اين مشکل رنج می برند. با افزايش سن از پنجاه سال به هفتاد سال شيوع اين بيماری از حدود 5% به 15% افزايش می يابد. مطالعات انجام شده نشان می دهد که 60% مردان در دهه پنجم عمر خود قادر به انجام فعاليت جنسی هستند ولی با رسيدن به دهه هفتم زندگی اين توانايی تنها در 33% آنها وجود دارد. 60% مردانی که دچار سکته قلبی شده اند از ناتوانی جنسی رنج می برند و 50% افراد ديابتی نيز اين مشکل را دارند.

لازم به ذکر است که اين مشکل حتی در 5% افراد زير 40 سال نيز با درجات مختلف وجود دارد. در کشور ما حدودا" 3 ميليون زوج از اين مشکل رنج می برند و تنها حدود 1% آنها تحت درمان قرار گرفته اند. اولين قدم و چه بسا مشکل ترين مسئله در اين بيماران پذيرش وجود مشکل ميباشد زيرا پس از آن می توان به آسانی روشی جهت درمان آن يافت .

مکانيسم نعوظ در آلت تناسلی :

نعوظ طبيعی آلت به دنبال هماهنگی پيچيده ای که بين اعصاب، عروق و غرايز جنسی شخص صورت می گيرد اتفاق می افتد. اين هماهنگی باعث هجوم خون به داخل آلت و به دنبال آن نعوظ انجام می گردد. در طول مدت نعوظ دريچه های وريدی بسته بوده بنابراين نعوظ تداوم می يابد.

پس از انزال دريچه های وريدی باز شده و با خروج خون از آلت تناسلی نعوظ خاتمه يافته و آلت تناسلی به حالت اوليه بر می گردد. لازم به ذکر است که افراد طبيعی چندين بار به هنگام خواب و در صبحگاه دچار نعوظ می شوند. ( نعوظ صبحگاهی ) .

چه عواملی باعث ناتوانی جنسی می گردند؟

با بالا رفتن سن شيوع اين مشکل افزايش می يابد و بطور کلی در 15% موارد علت ناتوانی جنسی بروز مشکلات روحی ( معمولا" در افراد جوان) و در 85% موارد به دليل اختلال در عملکرد فيزيولوژيک شخص می باشد که شايع ترين علل آن بيماريهای عروقی 40% ( مانند تصلب شرايين ) ديابت 30%، اختلالات عصبی 10% ( مانند قطع نخاع، پارکينسون، MS ... ) جراحيهای لگن و صدمات آن 9%، داروهای مختلف و مواد مخدر 8% (مانند سيگار، داروهای ضد فشارخون، داروهای ضد افسردگی ) و اختلالات هورمونی 3% می باشد.

تشخيص علت اين بيماری چگونه می باشد؟

پس از مراجعه بيمار و مصاحبه پزشک با وی در مورد بيماريهای مختلف و عملکرد جنسی شخص اقدامات تشخيصی لازم انجام می شود. قبل از هر چيز بايستی مشخص گردد که علت ناتوانی مسائل روحی روانی است يا مسائل فيزيولوژيک ، افرادی که ناتوانی آنها به دليل مشکلات روحی روانی است معمولا" نعوظ صبحگاهی دارند ولی در هنگام مقاربت قادر به ايجاد و حفظ آن نيستند ولی افرادی که دچار اختلالات فيزيولوژيک هستند نعوظ صبحگاهی مناسبی ندارند و ممکن است دچار بيماريهای مختلفی باشند که در بخش قبلی به آن اشاره شد. با مراجعه به پزشک و مشخص شدن علت بيماری ، پزشک می تواند موثرترين و بی خطرترين روش درمان را برای بيمار انتخاب کند. ممکن است در طی روند تشخيص نياز به اقدامات پاراکلينيکی مانند Rigi-Scan ، کاورنوگرافی، سونوگرافی داپلر و ... باشد.

درمان ناتوانی جنسی :

در افرادی که دچار ناتوانی جنسی در اثر اختلال فيزيولوژيک هستند درمان بر حسب علت اختلال متفاوت است، مثلا" در افرادی که صفات ثانويه جنسی در آنها رويت نمی شود درمان هورمونی اولين قدم است و در ساير بيماران بايد از روشهای مختلف موجود استفاده کرد که در جدول در صفحه 5 روشهای متداول درمان به همراه مزايا و معايب آنها بطور کامل درج شده است.

 دستگاه واکيوم همراه

 واکيوم همراه وسيله ای است پزشکی با طراحی منحصر به فرد که باعث ايجاد نعوظ با تقليد از مکانيسم طبيعی می گردد. درمان ناتوانی جنسی با دستگاه واکيوم يکی از سه روش استاندارد قابل قبول از طرف انجمن اورولوژی آمريکا است که موثر و بی خطر می باشد.

سيستم دستگاه جديد واکيوم همراه :

از موارد ناتوانی جنسی ذکر شده مي توان کاهش جريان خون به آلت تناسلی و يا فقدان قدرت نگهداری خون در آلت را نام برد. اين دستگاه با تقليد از مکانيسم طبيعی نعوظ طراحی شده و قادر به ايجاد توانايی در بروز و نگهداری حالت نعوظ برای انجام امور جنسی بوده و فرد نيازی به استفاده از دارو ندارد. برای ايجاد حالت نعوظ، آلت درون محفظه شيشه ای قرار گرفته و با ايجاد خلاء توسط پمپ جريان خون آلت افزايش يافته و حالت سفتی ايجاد می شود. سپس حلقه فشاری در قاعده آلت قرار ميگيرد که مانع از خروج خون داخل آلت گرديده و نعوظ حتی پس از برداشتن محفظه شيشه ای همچنان حفظ خواهد شد. اين حالت نعوظ را می توان برای مدت حداکثر سی دقيقه نگاه داشت و هر چند بار که بيمار نياز داشته باشد می تواند آنرا تکرار نمايد. پس از برداشتن حلقه فشاری و برگشت خون، آلت به حالت طبيعی و اوليه خود باز خواهد گشت. دستگاه به سادگی جايگزين حالت طبيعی نعوظ شده و يکی از بهترين راههای درمان ناتوانی جنسی در مقايسه با داروها، هورمونها و يا جراحی می باشد.

اين دستگاه بطور کاملا" موثر و موفقيت آميزی برای ايجاد حالت نعوظ در بيماران ديابتی، بيماريهای عروقی، صدمات نخاعی، اسکلروز متعدد، جراحی پروستات و ناتوانی های جنسی ناشی از مشکلات روحی روانی، به دنبال درمان دياليز، اشعه درمانی، جراحی و آسيب های وارده به لگن مورد استفاده قرار می گيرد.

دستگاه واکيوم همراه بدليل عوارض بسيار ناچيز و کارايی بسيار خوب در بيماران، مورد توجه روزافزون قرار گرفته است. ادامه استفاده از دستگاه باعث افزايش اعتماد به نفس خواهد گرديد.

درد ناشی از استفاده از آن در درصد کمی از بيماران ممکن است وجود داشته باشد به مرور زمان برطرف می گردد. بطور متوسط دو هفته زمان برای مسلط شدن بيمار به نحوه استفاده از دستگاه لازم است.

زمان لازم برای نعوظ کامل بطور متوسط 2/5 دقيقه می باشد و انزال در 75% بيماران خارج می گردد و در اغلب بيماران باعث بهبود ارتباطات زناشويی می شود. در مقايسه با پروتز آلت بسيار ارزانتر، دارای عوارض کمتری ( جراحی پروتز وضعيت آلت را برگشت ناپذير می سازد ) می باشد و در تمامی موارد ناتوانی جنسی سودمند است و همين امر است که باعث استقبال زياد بيماران شده است.

خوشبختانه تاکنون گزارشی در مورد عوارض شديد، مثل تنگی مجرا و فيبروز آلت در استفاده صحيح از دستگاه وجود نداشته است. بهتر است به هنگام استفاده از دستگاه بيمار از همسر خود کمک بگيرد و هر دو در استفاده از دستگاه همکاری نمايند چرا که اين همکاری باعث بهتر شدن روابط جنسی و مقبوليت آن خواهد گرديد.

ديگر موارد استفاده از دستگاه واکيوم همراه :

1- زود انزالی

زودانزالی نوعی از ناتوانی جنسی محسوب می شود. در هنگام استفاده از دستگاه واکيوم (( همراه ))، بدليل وجود حلقه فشاری در انتهای آلت، نعوظ حتی پس از انزال باقی می ماند و تا زمانی که حلقه در قاعده آلت قرار دارد مانع از برگشت آلت تناسلی به حالت عادی می گردد. استفاده از حلقه های فشاری جهت درمان مشکلات انزال بصورت موقت ( در افرادی که تحت درمان سايکوتراپی هستند ) و در افرادی که مشکلات انزال آنها قابل درمان نيست توسط FDA  آمريکا مورد تائيد قرار گرفته است. اين روش در صورت عدم تاثير روشهای ديگر برای بيمار مورد استفاده قرار می گيرد.

2- ميکروپنيس ( آلت کوتاهتر از 9 سانتی متر )

ميکروپنيس از موارد ديگری است که می توان از دستگاه واکيوم " همراه " استفاده کرد، دستگاه دارای محفظه های شيشه ای در اندازه های مختلف جهت افزايش در طول و قطر به صورت مجزا می باشد، در صورتيکه بيمار بطور دقيق و مرتب از دستگاه استفاده کند اين دستگاه می تواند باعث افزايش طول آلت تا حدود 7/5 سانتيمتر و افزايش آلت تا حدود 4 سانتيمتر شود، که اين موضوع در مقالات متعدد موجود در شبکه اينترنت ذکر شده است. ولی اين تاثير در همه افراد قابل مشاهده نيست و ارتباط بسيار زيادی به ميزان تمرين شخص با دستگاه دارد.

" توجه : بهره گيری کامل از اين دستگاه بستگی زيادی به فراگيری روش استفاده دقيق از آن و تمرينات مکرر دارد.

مزايای دستگاه واکيوم :

نعوظ موثر که منجر به رابطه زناشويی موفق می گردد در بيش از 98% موارد گزارش شده که در صورت توجه به توصيه های پزشکان مجرب که با دفاتر فروش همکاری می کند می تواند تا 100% موثر واقع گردد اين دستگاه مورد تاييد انجمن اورولوژی ايران، وزارت بهداشت، و درمان و آموزش پزشکی، بنياد جانبازان و مراکز دانشگاهی است و سازمان پژوهش ها و تحقيقات صنعتی اخيرا" آنرا با درجه " ابتکار " مورد تائيد قرار داده است. و در اداره ثبت اختراعات ( وابسته به سازمان ثبت احوال کشور) نيز به ثبت رسيده است.

خلاصه ترجمه مقالات انگليسی :

 1. دستگاه واکيوم يک وسيله مناسب و مورد تائيد انجمن اورولوژی آمريکا جهت درمان ناتوانی جنسی می باشد.

 2. در 46% موارد باعث بازگشت توانايی جنسی می گردد. افراد حدودا" شش ماه پس از استفاده قادر به نزديکی حتی بدون استفاده از دستگاه واکيوم هستند.

 3. استفاده از دستگاه واکيوم باعث افزايش در طول و قطر آلت در دراز مدت خواهد شد.

 4. دومين قدم درمانی پس از قرص سيلدنافيلد می باشد و در بيمارانی که قرص سيلدنافيلد منع مصرف دارد مورد استفاده قرار می گيرد.

 5. باعث احياء آلت پس از خارج کردن پروتز از آلت شده و باعث افزايش تاثير داروهای ديگر ( مانند آلپروستاديل و سيلدنافيلد ) می گردد.

 6. در افرادی که دارای پروتز آلت هستند می توان جهت برجسته نمودن Glans و Shaft آلت از دستگاه واکيوم استفاده کرد.

 7. اين وسيله باعث اصلاح انحنای خفيف آلت حتی در افرادی که دچار بيماری پيرونی هستند می گردد.

 8. استفاده از دستگاه واکيوم در خانمها :

يکی از علل مشکلات جنسی در خانمها کاهش جريان خون به کليتوريس و واژن می باشد. ( در خانمهای ديابتيک شايع است ) که پس از استفاده از دستگاه واکيوم در اين افراد باعث بهبودی در احساس، لغزندگی، ارگاسم و رضايت جنسی می گردد.

رفرانس : اخبار AUA 2002

 • دستگاه قيمت و کيفيت بسيار مناسبی دارد ( با طراحی و عملکرد منحصر به فرد و برتر از مشابه خارجی ) . دستگاه به مدت يکسال در زمينه عملکرد گارانتی است.

 • در صورت موثر نبودن مبلغ پرداخت شده ( پس از کسر 15% ) قابل استرداد می باشد.

 • اين دستگاه از خدمات پس از فروش توسط پزشکان مجرب برخوردار می باشد.

شماره دفتر ثبت اختراع: 27127-80/2/18

شماره تاييديه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی 7/10490/ک-80/3/5

شماره تاييديه وزارت علوم، تحقيقات و فنآوری سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ايران 12- 9/80607 /30-80/

شماره گواهی فعاليت صنعتی وزارت صنايع و معادن 01/25963 - 80/4/30 کد ISIC -  33111310

شماره تاييديه دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی ايران ا1391/الف - 80/2/20

شماره تاييديه بنياد مستضعفان وجانبازان انقلاب اسلامی 700/21070 - 79/11/26

اخطاريه : هر گونه اقتباس و تقليد به هر نحو و شکلی ممنوع بوده و متخلف تحت پيگرد قانونی قرار خواهد گرفت و ملزم به پرداخت خسارت خواهد شد.

http://hamrahcom.com

E-mail : infl @ hamrah companion.com

 

 

 

****

منبع:  مقاله "  آشنايي با دستگاه واکيوم همراه   "  - تالیف : گروه مهندسی پزشکی همراه http://hamrahcom.com:  انتشار : مرکز ضايعات نخاعی - مهر 1386

   

 

 

 

   

 

 

بازگشت به صفحه اصلی  

 

 

 

 

 

 

 

 

براي اطلاع از به روز رساني سايت  مشترك  شويد

 
 

Powered by WebGozar

 

مرکز ضايعات نخاعی جانبازان

 مهرماه  هزار سيصد و هشتاد و چهار

info@isaarsci.ir

Copyright © 2005  Isaarsci  Website . All rights reserved