نقش اینترنت در زندگی افراد مبتلا به آسیب نخاعی

www.isaarsci.ir

   
         

 

 

 

 

 

   

استفاده از اینترنت برای هر کسی که مایل به استفاده از آن باشد مزایای مختلفی دارد . اینترنت حجم عظیمی از اطلاعات را در دسترس افراد قرار می دهد . از طریق اینترنت کارهای خیلی زیادی می توان انجام داد و یکی از با ارزش ترین ابزارهایی است که می تواند در جنبه های مختلف زندگی افراد تاثیر گذار باشد . همه روزه مقدار زیادی از اطلاعات بر روی اینترنت ارسال می گردد و با توجه به سیری که در پیش است به عنوان قوی ترین منبع اطلاعات می تواند محسوب شود . با استفاده از اینترنت کارها آسان تر شده و انجام آنها به زمان خیلی کمتری نیاز دارد . علاوه بر این ها ، اینترنت به یک وسیله عالی برای اجتناب از زحمات کارهای بانکی تبدیل شده است و انجام معاملات از طریق آن می تواند به سرعت و بدون خطر انجام گیرد . از این رو در حال تبدیل شدن به یک منبع قدرتمند برای خرید می باشد . به طوری که وقتی نمی خواهید یا نمی توانید از منزل یا محل اقامت خود خارج شوید ، می توانید به سهولت محصولات مورد نظر خودتان را در خانه تحویل بگیرید .


استفاده گسترده از اینترنت حوزه های جدیدی از مشاغل را در همه کشورها ایجاد نموده و قابلیت دسترسی به کارها از داخل خانه گسترش پیدا کرده است . اینترنت با داشتن حجم عظیمی از اطلاعات ، یکی از با ارزش ترین ابزارها را در بحث آموزش ارائه می دهد و بزرگترین منبع مرجع برای مربیان و دانش آموزان محسوب می شود . امروزه کتابخانه های الکترونیکی برای دانشجویان دانشگاهها که به دنبال اطلاعات علمی مرتبط با رشته های خود هستند ، اهمیت ویژه ای دارند . یکی از مزایای مهم اینترنت ، توانایی آن در به حداقل رساندن فاصله ها و ارائه خدمات ارتباطی کارآمد و بدون هزینه است. به طور کلی ، اینترنت ابزاری است که با برنامه های کاربردی که دارد می تواند بر روی تمام جوانب زندگی افراد تاثیر گذار باشد .

رشد اینترنت


مواد ، برنامه ها ، وب سایت ها و سایرخدمات اینترنت همه روزه چندین برابرمی شود و تحولات آن در فن آوری ها در حال استفاده است . کاربردهای آن رشد ی تصاعدی دارد. با این حال مهمترین جنبه تکامل اینترنت این است که با وجود رشد صعودی که داشته ، باعث شده که زندگی مردم آسان شده و دانش آنان افزایش یابد .

ارزش زمان


بعضی از مردم می گویند : "وقت طلا" است. بعضی دیگر می گویند که زمان خیلی با ارزش است و نباید هدر داده شود . در هر حال در هر شرایطی که باشید ، یک چیز حقیقت دارد : نیازهای امروزه زندگی و مطالبات جامعه ، خیلی وقت ما را به خود اختصاص داده است ، بطوری که خیلی از افراد وقت کافی را برای انجام کارهای روزمره خود ندارند . ظاهرا" اینترنت به عنوان یک ابزار صرفه جویی و برای انجام دادن کارهای زیادی که قبلا" روزها طول می کشیده ، پا به این عرصه گذاشته است . توانایی اینترنت برای ذخیره قوا ، توانایی آن برای محاسبه فوری تقریبا "همه چیز ، و کاربرد جهانی آن به عنوان پایگاه داده ها واطلاعات ، موجب تسهیل کارها و صرفه جویی در زمان انجام آنها تقریبا" در هر کاری از این سیاره گردیده است.

بانک اینترنتی


فن آوری های پیشرفته ی اینترنتی ، مردم را از دردسرهای انتظار در صفوف شعب بانک ها و از دست دادن وقت آنان رهایی داده است . بانکداری اینترنتی راهی آسان ، ایمن و سریع برای انجام عملیات بانکی است . امروزه طیف گسترده ای از امور بانکی از جمله پرداخت صورتحساب ها و انتقال وجوه را می توان از طریق اینترنت انجام داد . اجرای کارهای بانکی بوسیله اینترنت خیلی راحت است . ضمن اینکه در تمام مدت شبانه روز نیز قابل اجرا می باشد .

خرید اینترنتی


آیا تا کنون ضرورت ایجاب کرده که برای خرید از منزل خارج شوید ، اما حال وحو صله آن را نداشته باشید ، یا اینکه اصلا" وقت انجام آن را نداشته باشید ؟ اگر جواب شما مثبت بوده ، باید گفت که در این گونه موارد اینترنت می تواند مشکل شما را حل کند . اینترنت به شما این امکان را می دهد که بتوانید خرید هر چیزی را به راحتی از داخل منزل خود انجام دهید .

 امروزه فروشگاه های زیادی هستند که می توانند سفارشات شما را بصورت آنلاین دریافت کرده و در جلوی درب منزلتان به شما تحویل دهند . خیلی از مشتریان تقریبا" هر چیزی را که تصور می کنید ( کفش ، لباس ، پوشاک ، لوازم جانبی ) از طریق اینترنت خریداری می کنند . بطورکلی خرید اینترنتی می تواند باعث صرفه جویی در زمان و پول شما شود ، چرا که طیف گسترده ای از محصولات هستند که قیمت آنها حتی ارزانتر از آن چیزی است که می توانید در فروشگاه های واقعی پیدا کنید .

راهی برای اشتغال و کسب در آمد


یکی دیگر ازمزایایی که اینترنت از زمان معرفی آن به زندگی ما به ارمغان آورده این است که حوزه های جدیدی از مشاغل و حرف را در پیش روی عموم مردم قرار داده است.

 طراحی وب سایت ، تکنسین های کامپیوتر و برنامه نویسی ، از جمله مشاغلی هستند که امروزه در اوج تقاضا ی کارفرمایان قراردارند . در حال حاضر تقریبا" هر شرکتی ، نیاز به یک وب سایت دارد تا بتواند از طریق آن محصولات خود را معرفی کند و برای این کار هم نیاز به متخصصان طراحی وب سایت دارند . علاوه بر این ، مشاوران ، فروشندگان ، عرضه کنندگان و همه ی متخصصان ، نیازمند بهبود کار خود و کمک به مردم از طریق اینترنت هستند . آموزش های مورد نیاز و فرصت های شغلی از طریق وب عالی است . زنان خانه دار ، مادران و افراد ناتوان و افراد مبتلا به آسیب نخاعی که با مشکل اشتغال مواجه اند ، می توانند شانس کارکردن در خانه و کسب درآمد را امتحان کنند .

یک گنجینه آموزشی


بزرگترین مزیت اینترنت را می توان در بخش آموزش یافت . مربیان می توانند به مواد آموزشی مورد نظر خود از اینترنت دست پیدا کرده ، دوره های تحصیلی آنلاین را آماده سازی نموده و اطلاعات صوتی / تصویری را به دانش آموزان خود ارائه دهند .

 اینترنت برای مدرسان منبع ارزشمندی است تا بتوانند سطح دانش دانشجویان خود را ارتقاء دهند . اینترنت ، مکانی عالی را برای ارائه کنفرانس ها و همکاری دانش پژوهان سراسر جهان فراهم می کند. دانش آموزان و دانشجویان می توانند اطلاعات مرتبط با رشته های خود را از کتابخانه های الکترونیکی که حاوی انواع زیادی از مجلات و مقالات علمی هستند ، جستجو کنند . منابع موجود در اینترنت تقریبا" تمام جنبه های برنامه های آموزشی را پوشش می دهند و دانش آموزان و دانشجویان ابزار بسیار با ارزشی را برای ارتقاء سطح دانش و گسترش کار خود در اختیار دارند .

ارتباط نزدیک .... تا دور !

یکی از مهم ترین مزایای گسترده ی اینترنت " برقراری ارتباطات" است . اینترنت فاصله ها را از بین برده و برای مردم فرصت بی نظیری را فراهم نموده تا بتوانند با عزیزان ، دوستان یا آشنایان خود صحبت نموده و حتی همدیگر را تماشا نمایند و از این طریق مردم می توانند از ارتباط با هم لذت ببرند . اتاق های گفتگو ، خدمات تبادل پیام ، ایمیل و برنامه های کنفرانس رایج ترین برنامه های برقراری ارتباط از طریق اینترنت هستند . مردم می توانند از مزایای ارتباطات ارزان بهره مند شده و ارتباط با عزیزان خود را در سراسر جهان حفظ کنند .

نقش اینترنت در زندگی افراد دچار ضایعه نخاعی

 

 

 

با توجه به آن چه اشاره گردید نقش اینترنت و اثرات مفید آن بر زندگی عموم مردم بر کسی پوشیده نیست و بر همین اساس هم شاهد گسترش روزافزون حوزه های مختلف و متعدد آن هستیم . از این رو مبتلایان به آسیب های نخاعی با توجه به شرایط جسمی و محدودیت هایی که دارند می توانند همانند سایر افراد جامعه از امتیازات آن بهره مند شوند .

پیش از این شاهد این بودیم که انجام یک کار بانکی ، ادامه تحصیل ، مراجعه به کتابخانه و بهره مندی از منابع علمی و آموزشی ، خرید کردن ، ارتباط با دوستان و آشنایان دور ونزدیک و حتی داشتن یک حرفه و کسب درآمد و از این قبیل موارد برای بسیاری از افراد مبتلا به آسیب نخاعی یک رویا و آرزو بود . اما امروزه با ورود اینترنت به عرصه زندگی می توانیم شاهد رفع موانع موجود در پیش روی آنان باشیم . تاکنون در خصوص نقش مثبت اینترنت در زندگی افراد نخاعی مطالعات علمی زیادی انجام شده است که بیشتر آنان بر تاثیرات مفید آن مهر تائید زده اند .

از این رو آشنایی افراد نخاعی با امتیازات برجسته ی بهره مندی ازاینترنت در ارتقاء سطح آگاهی و سلامتی آنان می تواند گامی بلند در بهبود کیفیت زندگی آنان فراهم آورد .


دکتر میلر سوزان (Miller, Susan ) در سال 2008 مطالعه ای را برروی میزان فراوانی و نوع استفاده از اینترنت و تاثیرآن بر روی وضعیت سلامتی افراد مبتلا به آسیب نخاعی انجام داده است .

 نتایج حاصله نشان دادند که اینترنت پتانسیل زیادی برای تاثیر بر روی استقلال و ارتباطات اجتماعی افراد مبتلا به آسیب نخاعی دارد . مشخص شده که اینترنت وضعیت دسترسی افراد نخاعی را بهبود بخشیده و فرصت ها را برای انجام کسب و کار ، تعامل با دیگران ، به دست آوردن اطلاعات ، و انجام فعالیت های تفریحی گسترش می دهد .

 نظرسنجی هریس ( Harris ) نیز که در سال 2000 انجام شد ، برخی از اثرات مثبت استفاده از اینترنت رادر افراد دارای ناتوانی مشخص نمود ( تیلور ، 2000) . در مجموع نتایج حاصله نشان دادند که ، اگرچه افراد مبتلا به ناتوانی احتمالا" کمتر ازافراد سالم (43 درصد در مقابل 57 درصد ) آنلاین بودند ، اما زمانی را افراد ناتوان صرف استفاده از اینترنت می کردند ، دو برابر زمان افراد سالم بود. (20 در ساعت در هفته در مقابل 10 ساعت در هفته) . همچنین افراد مبتلا به ناتوانی گزارش داده بودند که اینترنت به طور قابل توجهی باعث بهبود کیفیت زندگی آنان شده بود . (48 درصد در مقابل 27 درصد) .

 آنها گزارش کرده بودند که اینترنت به آنها کمک کرده تا ارتباط بهتری را با جهان برقرار کنند و در واقع از طریق اینترنت آنها توانسته اند خود را به افراد دارای منافع و تجربیات زندگی مشابه وصل نمایند .


به طور کلی نتایج تحقیقات نشان داده که به دلیل یکی از پیامد های مهم آسیب نخاعی یعنی محدودیت حرکتی و عدم امکان جابجایی راحت و احتمال انزوای اجتماعی آنان ، استفاده از اینترنت در میان افراد دچار آسیب نخاعی به طور بالقوه از اهمیت بالائی برخودار است (چان ، Pruett ، میلر ، Frain ، و Blalock ، 2006) . طبیعی است که افراد مبتلا به آسیب نخاعی ممکن است در مورد جابجایی های خود با موانعی مواجه شوند که می توانند در برقراری ارتباطات اجتماعی و شرکت آنان در فعالیتهای اجتماعی مشکلاتی را به وجود آورند.


علاوه بر این ، نگرشهای منفی و انگ های اجتماعی نیز می توانند مانع از مشارکت اجتماعی و توسعه روابط آنان در جوامع محلی گردد . تلاش محققین همواره بر این بوده که راه های به حداقل رساندن شرایط زمینه ساز انزوای اجتماعی افراد مبتلا به ناتوانی را شناسایی کنند .

به عنوان نمونه ، امروزه افراد مبتلا به بیماریهای مزمن ، به ویژه کسانی که دچار بیماریهای شاخص هستند (مثل مبتلایان به ایدز ، اعتیاد به الکل و از این قبیل ) ، توانسته اند با مشارکت در گروه های حمایتی اجتماعی ، از مزایای سلامتی روانی و جسمی زیادی بهره مند شوند . (Pennebaker ، و Dickerson ، سال 2000) . بنابراین با توجه به این که اینترنت می تواند موانع فیزیکی افراد ناتوان که باعث جلوگیری از برقراری تعاملات اجتماعی مناسب آنان می گردد را از پیش روی آنان بردارد ، از این رو حمایتهای اجتماعی اینترنتی می توانند ابزاری مفید را برای کاهش انزوای اجتماعی آنان فراهم آورد (چان و همکاران ، 2006) . پست الکترونیکی ، اتاق های چت ، پیام های فوری ، و خدمات آنلاین دوستیابی همگی می توانند راههای ساده تری را برای افراد دارای محدودیت حرکتی و ارتباط آنان با دیگران فراهم نماید .

اشاره ای به اثرات منفی استفاده ازاینترنت :


در نظر گرفتن اثرات منفی استفاده از اینترنت بر روی حمایت اجتماعی و کیفیت زندگی نیز موضوع مهمی است . استفاده از اینترنت می تواند یک فعالیت انفرادی محسوب شود و زمانی را که فرد باید صرف تعامل با عزیزان وخانواده خود کند را کاهش می دهد (ساندرز ، فیلد ، دیگو ، و کاپلان ، 2000) .همچنین صرف زمان بیش از حد در سایتهای اینترنتی نیز می تواند وقت و انرژی مورد نیاز برای انجام سایرکارهای مطلوب و داشتن اوقات فراغت مناسب را از فرد بگیرد . ازاین نظر می توان استفاده از اینترنت را شبیه به تماشای تلویزیون در نظر گرفت . با توجه به نظر Csikszentmihalyi( Kubey وCsikszentmihalyi ، سال 1990) یکسری فعالیت های تفریحی خاص مانند تماشای تلویزیون هستند که در مقایسه با فعالیتهایی که احتیاج به کسب اطلاعات غیرفعالانه دارند ، نیاز به حافظه ی کم ، تفکر و اراده خیلی زیادی ندارند . شاید استفاده ازاینترنت را هم بتوان در زمره این نوع فعالیتها در نظر گرفت . بنابراین همواره باید اینترنت  به طور صحیح مورد استفاده قرار گیرد .

 

****
 

 

منبع : مقاله "  نقش اینترنت در زندگی افراد مبتلا به آسیب نخاعی      " ترجمه و تنظیم : مهندس عباس کاشی- (email : ohealth2007@yahoo.com)- انتشار : مرکز  ضایعات نخاعی - بهمن 1390- برگرفته از سایت - سایت : http://www.cyberethics.info 

 
 

 

 

 

 

بازگشت به صفحه اصلی  

 

 

براي اطلاع از به روز رساني سايت  مشترك  شويد

 
 

Powered by WebGozar

 

 

 

مرکز ضايعات نخاعی جانبازان

 مهرماه  هزار سيصد و هشتاد و چهار

info@isaarsci.ir

Copyright © 2005  Isaarsci  Website . All rights reserved