www.isaarsci.ir

   
         

 

 

 

 

 

 

 

 


کسی که از ویلچر دستی استفاده می کند ، به ازای هر نیم ساعت حرکت بر روی یک سطح صاف با سرعت 2/3  کیلومتر  در ساعت تا 120 کالری می سوزاند که این مقدارسه برابر کسی است که همین عمل را با ویلچر برقی انجام می دهد .


چنین شخصی که فعالیتهای خود را روی ویلچر انجام می دهد ، می تواند در یک بازه زمانی سی دقیقه ای میزان مصرف کالری خود را با انجام عمل تی زدن تا 127 کالری و با انجام فعالیتی مانند شمشیر بازی آن را تا 258 کالری افزایش دهد.این مطالب ، اقتباس از مقاله ای است که توسط پروفسور دیوید آر. باست جونیور(Professor David R. Bassett Jr. ) محقق بخش حرکت شناسی ، تفریح و مطالعات ورزشی دانشگاه تنسی ، ناکسویل نوشته شده است .

 او میزان کالری مصرفی توسط افراد استفاده کننده از ویلچرهای دستی را درحین انجام فعالیت های مختلف بدنی محاسبه نموده و آنها را برای اولین بار به شکل یک مرجع واحد ، خلاصه نموده است .


مقاله ی باست که آن را با همکاری اسکات آ . کانگر (Scott A. Conger) دانشجوی سابق خود در دوره کارشناسی ارشد خود تهیه کرده بود ، در فصلنامه ی منتشره بوسیله ی شرکت هیومن کینتیک (Human Kinetics ) با عنوان " فعالیت بدنی مناسب سازی شده " به چاپ رسید .


این مرجع برای کسانی که می خواهند پرسشنامه های مربوط به فعالیتهای بدنی را تهیه کنند ، مفید بوده و توصیه های خوبی را به افراد دچار ناتوانی ارائه داده است .


همچنین در آن نشان داده شده که افراد مبتلا به ناتوانی ، هنگامی که به ورزش های متوسط یا شدید می پردازند ، می توانند از مزایای افزایش سلامتی آنها بهره مند شوند .


باست می گوید : " برای برخی افراد ناتوان ممکن است استفاده از ویلچر ، هنگام همراهی دیگران در زمان پیاده روی یا بازی بسکتبال با ویلچر آسان باشد . در چنین شرایطی ، معمولا" مقادیر قابل توجهی از کالری سوزانده می شود ."


باست همکاری دیگری را در راستای بررسی و تهیه یک سند تحت عنوان " خلاصه ای از فعالیت های فیزیکی 2011 " برای افراد سالم نیز به عهده گرفت . دراین تحقیق ، که توسط موسسه ملی بهداشت ، تامین مالی شد ، فهرستی از فعالیت ها تهیه گردید که به طور مداوم به روزرسانی شد و به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفت . اما او متوجه شد که لازم است یک مرجع قابل مقایسه برای افراد استفاده کننده از ویلچر وجود داشته باشد .


باست و کانگر به بررسی بیش از 250 مطالعه پرداختند که حاوی اطلاعات مربوط به مصرف انرژی در فعالیت های بدنی افراد ویلچری بود . در نهایت ، آنها شصت و سه فعالیت را شناسائی کرده و آنها را از " کارهای نشسته و کم تحرک تا کارهای سخت خانگی و جابجائی های لازم برای به ورزش کردن " رده بندی کردند .
موسسات علوم بهداشتی ایالات متحده توصیه کرده اند که بزرگسالان مبتلا به ناتوانی باید حداقل 150 دقیقه در هفته ، به ورزش متوسط و یا هفتاد و پنج دقیقه ورزش شدید در هر هفته بپردازند . این توصیه با آنچه که برای افراد سالم ارائه شده یکسان است .


در زیر مختصری از فهرست فعالیت های افراد ویلچری و میزان سوزاندن کالری آنها ( که به مدت سی دقیقه توسط یک فرد بالغ 160 پوندی انجام شده ) آمده است :


- نشستن ، تماشای تلویزیون : 40
- گرد گیری : 65
- تنیس روی میز : 80
- جارو: 98
- بسکتبال (پرتاپ توپ داخل سبد) : 116
- تنیس : 149
- بسکتبال ( بصورت گیم پلی ) : 221
- تحصن اسکی نشسته : 428


 

 

****

 
منبع : مقاله " استفاده از ویلچر های دستی ، فعالیتهای بدنی و سوزاندن کالری  "-تهیه و تنظیم از : مهندس عباس کاشی  ( ohealth2007@yahoo.com) - اسفند ماه سال 91- برگرفته از   http://www.sciencedaily.com
 
 

 

 
 

 

 

 

 

بازگشت به صفحه اصلی  

 

 

براي اطلاع از به روز رساني سايت  مشترك  شويد

 
 

Powered by WebGozar

 

 

 

مرکز ضايعات نخاعی جانبازان

 مهرماه  هزار سيصد و هشتاد و چهار

info@isaarsci.ir

Copyright © 2005  Isaarsci  Website . All rights reserved