تاريخچه بازيهای پارالمپيک

 

   
   

www.isaarsci.ir

   

 

 

 

 

بازيهای پارالمپيک زمستانی و تابستانی مهم ترين  مسابقه برای ورزشکاران نخبه که دارای معلوليت جسمی هستند می باشد و هر چهار سال يکبار بعد از بازيهای المپيک ( ورزشکاران غير معلول ) برگزار می شود.

ورزشکارانی که در پارالمپيک مسابقه می دهند عزمشان را برای کسب طلای پارالمپيک جزم می کنند و سيستم آموزشی طاقت فرسايی را متحمل می شوند. آنها همچنين بايد برای واجد شرايط بودن و انتخاب شدن برای تيم ملی مسابقه جدی را انجام دهند.

بازيهای پارالمپيک در انگلستان در منطقه ای بنام Aylesbury آغاز شد جايی که برای اولين بار افراد ضايعه نخاعی در سال 1948 در مسابقه شرکت کردند و  این مسابقه با بازيهای المپيک لندن مصادف شده بود.

مسابقه توسط دکتر کاتمن کسی که اين نوع بازيها را بعنوان بخشی از برنامه توانبخشی برای افراد ضايعه نخاعی طرح ريزی کرده بود انجام شد. اين برنامه طی جنگ جهانی دوم با تشويق دولت بريتانيا با حضور تعداد زيادی از مجروحين جنگ اجرا شد. آغاز دهه بعد طرح درمان کاتمن توسط بخش آسيب نخاعی در بريتاينا مورد قبول واقع شد و مسابقه گسترش پيدا کرد.

اولين پارالمپيک در سال 1960 در رم برگزار شد از 23 کشور تعداد 400 ورزشکار در اين مسابقه شرکت کردند اولين مدال طلا را مارگان سوگان در تيراندازی کسب کرد که اولين ورزش برنامه های دومان کاتمن بود.

در سال 1964 ورزشکاران غير معلول برای شرکت در المپيک به توکيو رفتند بعد از مدت کوتاهی پايتخت ژاپن، ميزبان ورزشکاران معلول بود. مسابقات در اين سال، ورود مسابقه ويلچری را تجربه کرد، گر چه در آنجا فقط     صندلی های عادی به جای دستگاههای بسيار مدرن استفاده شده در پارالمپيک امروزی بود. تا اينکه المپيک در سال 1968 در مکزيک و پارالمپيک در سرزمين هاي اشغالي و چهارسال بعد در Heidelbery و حال آنکه پارالمپيک در مونيخ برگزار شد. بيش از 1000 ورزشکار از 64 کشور شرکت و افراد تتراپلژی برای اولين بار در مسابقه شرکت کردند و حال آنکه ورزشکاران دچار آسيب بينايی در مسابقات راه پيمايی شرکت کردند. در سال 1976 در تورنتو که مسئوليت آن با دکتر روبرت جکسون بود ورزشکاران آسيب بينايی بخش زيادی از مدال هاي  مسابقات را به خود اختصاص دادند مشارکت آنها همراه با اولين بازی با معلولين هم سطح و قطع عضو بود. تعداد رقبا به 1600 نفر افزايش يافت بخصوص ويلچرهای مسابقه برای اولين بار بکار برده شد. در سال 1980، اتحاد جماهير شوروی به دليل مشکلات سياسی نتوانست يا نخواست با برگزاری پارالمپيک موافقت کند و در نتيجه 2500 ورزشکار معلول از 42 کشور مسابقه را در هلند برگزار کردند.

ورزشکاران فلج مغزی برای اولين بار برای شرکت در مسابقه دعوت شدند چهار سال بعد بريتانيا و آمريکا بعنوان ميزبانان برگزاری مسابقه تعيين شدند که در استوک مندويل و نيويورک برگزار شد و مسابقه ماراتن ويلچری برای اولين بار به اين مسابقه اضافه شد.

در پارالمپيک کره ( سئول ) همکاری بين کميته المپيک و پارالمپيک بی نظير بود. کره تصميم گرفت از امکانات يکسان و برابر در مسابقات استفاده نمايد و با همان درجه و سطح المپيک در صحنه ظاهر شود.

پارالمپيک بارسلون سال 1992، مسابقات يک گام جلوتر با 3500 ورزشکار از 82 کشور شرکت کردند. متاسفانه عملکرد بسيار خوب بارسلون چهارسال بعد در آتلانتا بی اثر بود کميته پارالمپيک کمک اندکی را در مقايسه با المپيک دريافت کرد و ورزشکاران در مورد امکانات در دهکده المپيک و نقل و انتقالات انتقاد و گلايه داشتند.  گر چه تماما" بد نبود . اتلانتا اولين مسابقه پارالمپيای بود که از حمايتهای جهانی برخوردار بود ورزشکاران معلول در يک برنامه ريزی عمده هماهنگ شده بودند سوارکاری، قايق رانی و ويلچر راکبی به ليست ورزشها اضافه شده بود.

در آتلانتای 1996 رکوردهای جديدی از نظر تعداد شرکت کننده و بهترين برنامه ريزيهای جهانی تجربه شد.

سيدنی 2000 ميزبان بازيهای المپيک و پارالمپيک که با موفقيت هر دو را اجرا کرد. در 2004 آتن تقريبا" 4000 ورزشکار معلول از 136 کشور برای 525 مدال طلا در 19 رشته ورزشی مسابقه دادند.

چين جمعا" 141 مدال ( 63 طلا ) عنوان قهرمانی اين دوره از مسابقات را کسب کرد.  پارالمپيک و المپيک 2008 در چين (پکن ) برگزار خواهد شد.

****

 منبع : مقاله " تاريخچه بازيهای پارالمپيک"- تهيه كننده : سارا عزيزي - انتشار : سايت مركز ضايعات نخاعي جانبازان -مهرماه 1385

 

 

 

 

 

 

بازگشت به صفحه اصلی  

 

 

 

 

 

 

 

براي اطلاع از به روز رساني سايت  مشترك  شويد

 
 

Powered by WebGozar

 

مرکز ضايعات نخاعی جانبازان

 مهرماه  هزار سيصد و هشتاد و چهار

info@isaarsci.ir

Copyright © 2005  Isaarsci  Website . All rights reserved