www.isaarsci.ir 

   

 

 

 


 

 

دومین   نمایشگاه بین المللی تخصصی ،خدمات توانبخشی ،معلولین ،جانبازان و صنایع و تجهیزات وابسته در تاریخ های  شانزدهم  تا نوزدهم   آذرماه   به مدت چهار روز  در محل دائمی مرکز نمایشگاه های  فرهنگی مصلای  تهران  برگزار می شود.

هدف از برگزاری این نمایشگاه  فراهم نمودن  بستری مناسب  جهت مشارکت گسترده  همه  فعالان در حوزه توانبخشی برای  آگاهی آحاد جامعه  از میزان توسعه کمی و کیفی محصولات تولید شده  ویژه افراد  دارای ناتوانی ،معرفی  محصولات و خدمات جدید و برقراری  ارتباط مناسب  میان عرضه کنندگان  و مصرف کنندگان می باشد .

برنامه ریزان این نمایشگاه در نظردارند با برگزاری مستمر این نمایشگاه در سال های آتی ، فرصتی  پدید آورند که کشور ایران  تبدیل به کانون مهمی برای ارائه خدمات  بهداشت و درمان و توانبخشی معلولین در منطقه  جنوب غرب آسیا و خاورمیانه شود  تا به دنبال آن  خدمات ارائه شده  به معلولین در ایران  به استانداردهای بالایی دست یابد.

تعداد بازدید کنندگان از دومین  نمایشگاه بین المللی توانبخشی  بیشتر از نمایشگاه اول بود  و تعداد غرفه ها نیز افزایش  پیدا کرده بود .پس  از برگزاری  اولین نمایشگاه بین المللی توانبخشی ، یک کارگروه تخصصی متشکل از کارشناسان باتجربه در حوزه معلولین تشکیل شد که به مدت یک سال ، با برگزاری  جلسات مرتب ،  نظرات مشورتی  خویش  را به تیم برگزار کننده نمایشگاه ارائه نمود  و این خود موجب شد این نمایشگاه با کیفیت بیشتری  برگزار شود  . برگزاری  این نمایشگاه حتی در رسانه های داخلی و خارجی  به عنوان یک رویداد ارزشمند مورد توجه قرار  گرفت که در اینجا مرکز  ضایعات نخاعی لازم می داند  از برگزار کننده این نمایشگاه که با نظم و سرعت عمل بالا فعالیت ها را به انجام رسانده است  تشکر و قدردانی  کند .

همچنین در این نمایشگاه ، کنفرانس ها و سخنرانی های مختلفی  نیز صورت گرفت که زمینه ای  برای هم اندیشی و همفکری  فعالان و علاقمندان به موضوع توانبخشی معلولین و جانبازان بود  ، که خلاصه ای از آن در این گزارش  ارائه می شود .

غرفه مرکز  ضایعات نخاعی نیز در سالجاری در این نمایشگاه  فعال بود  .در این غرفه  چهار نفر از  همسران گرانقدر  جانبازان نخاعی  به عنوان همیاران مرکز ضایعات نخاعی  با جدیت و خوش  اخلاقی و حوصله صبر به مراجعه کنندگان به غرفه ، پاسخ گو بودند و تا آخرین لحظه ساعات نمایشگاه فعالیت خویش  را به نحو احسن به انجام رساندند .  مرکز  ضایعات نخاعی از طریق این نمایشگاه ، ارتباطات گسترده ای با سازمان های دولتی و غیردولتی   فعال در زمینه آسیب نخاعی  برقرار نمود  که می تواند زمینه ساز فعالیت های مختلف مرکز  ضایعات نخاعی در آینده باشد  که نتایج آن در کشور به طور مرتب اطلاع رسانی خواهد شد .

لازم به ذکر است که بزودی کارگروه تخصصی  متشکل از نمایندگان  مراکز دولتی و غیردولتی فعال در حوزه توانبخشی ، فعالیت خویش  را  با هماهنگی برگزار کننده نمایشگاه  برای اجرای سومین نمایشگاه بین المللی توانبخشی آغاز خواهد کرد ، ضمنا تمامی فعالیت های صورت گرفته در کارگروه تخصصی در حال مستند سازی است  تا از تجربیات به دست آمده بتوان در آینده در دانشگاهها مورد استفاده قرار داد .

 

گزارش تصویری نمایشگاه

 

 

 

 

 

 

کنفرانس ها  و سخنرانی های  دومین نمایشگاه بین المللی توانبخشی

 

خلاصه گزارش  اولین  کنفرانس صندلی چرخدار

 

 مرکز ضایعات نخاعی  با همکاری جامعه معلولین ایران و با هماهنگی  ستاد برگزاری دومین نمایشگاه بین المللی  توانبخشی  و با مشارکت انجمن معلولان ضایعات نخاعی  استان تهران ،انجمن جانبازان نخاعی ،پژوهشکده مهندسی و علوم پزشکی جانبازان ،انجمن علمی و آفرینش های هنری معلولان ایران ، ،مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد ،مرکز حمایت از معلولین ضایعات نخاعی ایران،انجمن باور ، موسسه پیام آوران ساحل امید وکانون معلولان شهر تهران  ، اولین کنفرانس  ملی صندلی چرخدار را در تاریخ چهارشنبه  17 آذرماه  در   دومین نمایشگاه بین المللی توانبخشی  ودر سالن همایش  چهل سرای مصلی امام خمینی (ره)  برگزار نمود.

اهداف برگزاری این کنفرانس به شرح زیر بیان شده است :

--ایجاد فرصتی  برای  تبادل نظر  در میان علاقمندان به موضوع و ارائه مباحث علمی و تجربیات باارزش در زمینه صندلی چرخدار

-زمینه سازی  برای جلب مشارکت برای  استمرار برگزاری  کنفرانس های علمی  و کارگاههای آموزشی مرتبط با موضوع  صندلی چرخدار

-شناسایی افراد علمی و  توانمند در حوزه صندلی  چرخدار و تلاش  برای ایجاد اتاق فکر صندلی چرخدار برای ایجاد فضایی برای گردهم آمدن افراد صاحب فکر و با تجربه  و ایجاد کارگروههای تخصصی و جمع بندی مباحث مطرح شده  جهت  مشاوره به مدیران ،کارشناسان و علاقمندان به موضوع صندلی چرخدار و ایجاد شرایط برای آموزش های  مدون به جامعه و کارشناسان در زمینه موضوع مورد نظر

-تبادل نظر با علاقمندان به موضوع صندلی  چرخدار جهت برنامه ریزی برای برگزاری  جشنواره تجلیل از مخترعان ،نوآوران در صنعت صندلی چرخدار و تجلیل از  افراد تاثیر گذار در فرهنگ سازی  جامعه و مناسب سازی  شهرها  برای حضور فعالانه  افراد با  صندلی چرخدار در جامعه  در سومین نمایشگاه بین المللی توانبخشی

-ایجاد فرصتی  برای انتقال تجربیات به صنعت گران فعال در حوزه صندلی چرخدار برای حضور فعالانه در کشور و تبدیل ایران به عنوان یک قطب صنعتی فعال در زمینه  تولید صندلی ها ی چرخدار  در منطقه در چند سال آینده

 

 

امور اجرایی این کنفرانس  برعهده جامعه معلولین ایران بود که به نحو احسن به انجام رساندند  که در اینجا لازم است از همه اعضای  اجرایی این کنفرانس و مدیر اجرایی کنفرانس  خانم طاهره  رعدی و همچنین از تلاش های  همه  مشارکت کنندگان که در برگزاری  این کنفرانس  نقش آفرین بودند  تشکر و قدردانی  نمود و در پایان  ، گواهی سخنرانان و شرکت کنندگان  که توسط انجمن معلولان ضایعات نخاعی  استان تهران با هماهنگی  دبیرخانه کنفرانس ، آماده شده بود  ، در پایان سخنرانی ها ،  به حاضرین تقدیم گردید .

 

 

خلاصه گزارش  سخنرانی  گردشگری معلولان و نقش آن در توانبخشی

 

در این سخنرانی که در تاریخ 18 آذر 95  ساعت 11 صبح در  سالن همایش های دومین نمایشگاه بین المللی برگزار شد ،  آقای  شهرام مبصر  در مورد نقش  گردشگری معلولان و تاثیرات آن در توانبخشی  سخنرانی  نمود و ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های  صورت گرفته  در مورد گردشگری ، در مورد مشکلات آن نیز توضیحاتی را برای حاضرین ارائه کردند .

در گزارش  فعالیت های  صورت گرفته اشاره به اقداماتی  شده  که برای همه حاضرین بسیار جالب و ارزشمند بود  که لازم است از تلاش های  این عزیزان در عرصه گردشگری  تقدیر نمود و فرصت های  لازم برای رشد این گونه فعالیت ها در کشور پدید آید و تجربیات به دست آمده نشان می دهد که افزایش  گردشگری  معلولین علاوه بر سلامت و تندرستی این  افراد ،موجب خواهد شد آین دسته از عزیزان از انزوا خارج شده و در رشد اقتصادی  کشور تاثیرات بسیار مهمی برجای  بگذارند.

در اینجا لازم است از موسسه پیام آوران ساحل امید برای حضور فعال در این سخنرانی و همیاری در کارگروه  تخصصی  دومین نمایشگاه بین المللی توانبخشی  تشکر و قدردانی نمود.

 

 

 

خلاصه گزارش  سخنرانی  روش نوین اشتغال زایی در معلولین

در تاریخ  18 آذر 95  خانم منصوره  پناهی مدیرعامل  مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد  در خصوص روش نوین اشتغال زایی در معلولین  سخنرانی کردند .

اشتغال حمایت شده (supported employment)روشی است که از دهه هشتاد میلادی در اروپا و آمریکا جهت اشتغال افراد دارای معلولیت بکار برده می شود. و از نظر علمی  و عملی کاملا مورد تائید می باشد. یعنی نشان داده شده تاثیر این روش در اشتغال نسبت به روش های سنتی بسیار بالا بوده است.

در این روش به فرد دارای معلولیت به عنوان یک شهروند که دارای حقوق برابر سایر افراد جامعه می باشد نگاه می شود.از این جهت به آن اشتغال حمایت شده گفته می شود که فردی به عنوان کاریار (Job Coach) که آموزش دیده است، به یک کارجو تخصیص داده می شود که وظیفه هدایت و کمک به آن را تا یافتن شغل مناسب و همچنین حداقل تا یک سال پس از آن جهت تثبیت در شغل خود، بعهده دارد.

این روش برای اولین بار به ایران توسط سرکارخانم منصوره پناهی از شرکت میسا سوئد آورده شد، و به مدت یک سال است که در مجتمع  آموزشی نیکوکاری رعد توسط ایشان که هم اکنون به سمت مدیر عامل این موسسه می باشند پیاده سازی و اجرا شده است که نتایج قابل توجهی داشته است.

در اینجا لازم است  از مشارکت فعال مجتمع  آموزشی نیکوکاری رعد در کارگروه تخصصی  دومین نمایشگاه بین المللی توانبخشی تشکر و قدردانی نمود

 

 

خلاصه گزارش  سخنرانی  آقای  مهندس سید  محمد موسوی  رئیس  کانون معلولان توانا 

در تاریخ 18 آذر ماه ساعت 17 آقای مهندس سید محمد موسوی  از کانون معلولین توانا و مدیر عامل گروه صنعتی فیروز  در سالن همایش های  دومین نمایشگاه بین المللی توانبخشی  حضور یافته و در خصوص  سرمایه داری الهی  سخنرانی  کردند . همچنین ایشان در خصوص استقلال  فردی  و توانمندی های معلولین و فعالیت هایی که اکنون آنان در کارخانه فیروز انجام می دهند توصیح داده و بیان کردند حدود هزار نفر افراد با معلولیت های مختلف در کارخانه فیروز کار می کنند  و آنان بهترین کیفیت محصول را به جامعه ارائه داده اند  و همچنین اشاره کردند که  در این کارخانه فرد نابینا ویندوز نصب می کند  و این نشان دهنده  قابلیت های این افراد است و در جامعه باید  نگاه کمک کردن به معلول به سوی توانمند کردن و بی نیاز کردن آنان به دیگران  مورد  توجه قرار گیرد ، سخنان  ایشان بسیار مورد توجه حاضرین قرار گرفت  و در انتهای  سخنرانی ،  ایشان به همراه حاضرین در کنفرانس  از تمامی  غرفه های دومین نمایشگاه بین المللی توانبخشی   بازدید نمودند . در اینجا لازم است از همکاری انجمن معلولین توانا برای  هماهنگی  های انجام شده و حضور گسترده مدعوین  تشکر و قدردانی نمود.

 

خلاصه گزارش  سخنرانی  تاثیر طب سوزنی در آسیب نخاعی

در تاریخ 19 آذر 95 آقای دکتر  کیوان دواتگران  در ساعت 16  در خصوص  بهره گیری از طب سوزنی  در کنترل درد در آسیب  نخاعی   سخنرانی کردند .ایشان در مورد تجربیات به دست آمده در این خصوص  توضیحاتی را ارائه کردند ،  و در انتها به سوالات حاضرین پاسخ دادند .

این سخنرانی  مورد توجه حاضرین در سالن قرار گرفته و از طرفی  بعضی  از حاضرین  خواهان   برگزاری  کارگاههای آموزشی در این خصوص  شدند. در اینجا لازم است از تلاش های انجمن معلولان ضایعات نخاعی استان تهران برای برگزاری  این سخنرانی   و فراهم نمودن تسهیلات برای حضور عزیزان دچار آسیب نخاعی برای سخنرانی و حضور در دومین نمایشگاه بین المللی توانبخشی  و  همچنین از تلاش های  این انجمن برای حضور فعالانه در کارگروه تخصصی دومین نمایشگاه بین المللی توانبخشی تقدیر نمود.

 

 

 

 

   

   

 

 

 

 مرکز ضايعات نخاعی جانبازان
 يكم مهرماه هزار سيصد و هشتاد و چهار
Copyright ©2005-  Isaarsci.ir

URL Counter