مجموعه پرسش و پاسخ هاي مرتبط با

 عوارض و بيماريهاي  مرتبط با آسيب نخاعي  

 

   
   

www.isaarsci.ir

   

 

 

 

 

 

 

 
پرسش كننده :  آقا 29 سال

بهمن 1376 در یک سانحه رانندگی مهره تی 6 من شکست و در اثر انتقال بد به بیمارستان نخاع من به شدت کوفته شد.
مشکل اسپاسم و بی اختیاری ادرار و مدفوع
است

آیا شکل و فرم پاها و اسپاسم عضلانی بعد از ایجاد ضایعه می توانند نشان دهنده این باشد که نخاع قطع کامل است یا کوفتگی ؟

چون عضلات پاها و همچنین فرم پاها علی رقم 12 سال ضایع نخاعی بودن تغییرزیادی نداشته است
امکان درمان ضایعات نخاعی با توجه به پیشرفت علم چند سال دیگر امکان پذیر است؟
با طب مکمل مثل ریکی و انرژی درمانی امکان ترمیم نخاع وجود دارد؟

 

 
 

1-     شکل و فرم پاها و اسپاسم عضلانی بعد از ایجاد ضایعه نشانه قطع نخاع کامل ویا ناقص نیست .علت حفظ ظاهر پاهایتان وعدم اتروفی ویا لاغر شدن انهااسپاسمی است که درعارضه نخاعی مهره ششم پشتی وجود دارد.همچنین حرکت دادن پاهانیز به حفظ عضلات کمک می کند.

2-     امیدواریم امکان درمان ضایعات نخاعی درسالهای اتی فراهم شود.

3-     در زابطه با طب مکمل ریکی و انرژی درمانی توصیه می شودازمرکزبین المللی اموزش ریکی در ایران سئوال نمایید.امایقینااین درمان تاکنون جایگاه موثر وجدی دردرمان عوارض قطع نخاع درجهان ندارد.

 

 
 
پرسش كننده :  آقا 42 سال

سوال شماره يك  :آیا ورزش بسکتبال که ورزش سنگینی است برای جانباز نخاعی پیوند کلیه خوب است یا مضر؟

توضيح : به اين پرسش  مشاور ورزشي نيز پاسخ داده است كه در  بخش ورزش قابل دسترسي است .

 
   

پاسخ :چنانچه کلیه پیوندیتان خوب کار می کندواوره وکراتینین خون تان کاملا طبیعی است ورزش بسکتبال با ویلچر برایتان منع کلی ندارد اماتوجه داشته باشیدمعمولا کلیه پیوندی نزدیک به سطح پوست شکم قرار دارد(برخلاف کلیه های طبیعی که درعمق شکم قراردارد)لذابایستی این کلیه پیوندی راازهرگونه ضربه یاتروما ( آسيب ناشي از ضربه ) محفوظ نگاه داشت.باتوجه به برخورد فیزیکی که معمولا درحین بسکتبال باویلچربین بازیکنان بوجود می اید وگاها ويلچر فرد واژکون گشته وروی زمین می افتدتوصیه می شودبرای حفظ کلیه پیوندی از این ورزش صرف نظر نموده ودر رشته های دیگر نظیرتنیس روی میز،دارت،تیراندازی فعالیت نمایید.

 

 
 
پرسش كننده : آقا 33 سال

سوال :دچار ضايعه نخاعي در مهره ي T12-L1 ميباشم . مدت 3 سال و 4 ماه بر اثر حادثه رانندگي دچار اين ضايعه شده ام  و بر اثر اين ضربه 70 درصد نخاعم دچار آسيب شده است و داراي احساس در پاهاي خود ميباشم و سردي و گرمي را احساس ميكنم و ميتوانم در حالت درازكش پاهايم را جمع كنم و باز و بسته كرده و پاي راست خود را بصورت مستقيم بالا ببرم و با كمك بريس مي توانم در خانه راه بروم . داراي بيماري خاصي هم نمي باشم.

سوال من در مورد درد بسيار شديد در پاهايم ميباشد كه از زانو به پايين و بيشتر روي ساق پا به طرف قوزك پا و كف پا مي باشد كه موجب ميشود پاها بدون اراده به بالا پرتاب شود و مدتها ادامه دارد كه با حرارت بسيار شديد كه باعث عرق كردن و خيس شدن پا مي شود كه اين حالت در بيشتر مواقع وجود دارد .هيچگونه داروي مسكن و ضد اسپاسم(باكلوفن ، گاباپنتين) هيچ اثري ندارد و باعث شده كه زندگي بسيار سخت شود و قادر به انجام هيچ كاري نيستم . راه حلي براي كم شدن اين درد وجود دارد يا نه ؟

 

 
  پاسخ :

عوارضی که نوشته اید ناشی ازرفلکس های غیر ارادی است که به دنبال آسیب نخاع بوجود می آید وتا حدزیادی غیر قابل اجتناب می باشد.توصیه می شود به کلینیک درد دانشگاه علوم پزشکی اصفهان مراجعه نمایید.همچنین درخصوص استفاده از داروی تخصصی (فنوکسی بنزامین)ازجراح متخصص مغزواعصاب که تحت درمان ایشان هستيد  سئوال بعمل آورید.گاهي  نیز توصیه به جراحی ستون فقرات وبلوک کردن اعصاب می شود.

 

 
 
پرسش كننده : خانم 38 سال

سوال :

مدت 20ماه قبل از ناحیه c4.c5 گردن دچار آسیبی به طول 5/2 سانتیمتر شده ام و هیچ بیماری خاصی ندارم 

الان حدود 2الی3 ماه است که گاهی از ناحیه واژن با وارد کردن کمی فشار ترشحی مانند مدفوع با همان رنگ و بو خارج می شود ولی هیچگونه تغییری در وضعیت های دیگرم ایجاد نکرده است . در صورت امکان دلیل آن را توضیح دهید

 

 
  پاسخ :

توصیه می شود:

1-آزمایش کامل وکشت ادرارانجام دهید.به پزشک مربوطه در خصوص امکان وجود مدفوع درادرار تاکید نمایید تادرانجام آزمایش دقت لازم مبذول کردد.

2-توسط جراح عمومی ویا متخصص زنان وزایمان ویزیت شوید.تا وجود ویا عدم وجود فیستول روده به مجرای ادراری بررسی شود.فیستول لوله ای از جنس بافت نرم است که بصورت غیر طبیعی بین دوعضوبدن که در مجاورت هم قراردارند ایجاد می شود.

 

 
 
پرسش كننده : مرد  

سوال :

من در سال 1365 درمنطقه شلمچه(در جنگ با كشور عراق) از ناحيه نخاع مجروح شدم.البته انگشت بزرگ پاي راستم را مي توانم حركت دهم وتا حدودي هم در هر دو پا حس دارم ،بعد از دو  سال ازقطع نخاع شدنم بدون هيچ مشكلي صاحب 4فرزند شده ام كه همه آنها سالم هستند ازسال 1375 از ناحيه زير بيضه ها دچار فيستول شده ام كه هر سال تكثير شده واطراف مقعد وباسن سمت راستم را فرا گرفته اند لازم به ذكر است كه همه اين فيستول ها از زير پوست به همديگر راه دارند

براي درمان اين فيستول ها چكار كنم با وجوديكه جهت درمان آنها چند روزي هم در بيمارستان ساسان تهران بستري بوده ام وطبق دستور برخي متخصصان چند نوبت هم از داروهاي آنتي بيوتيك مصرف نموده ام اما درمان نشده ام سوال بعدي آيا با اين وضعيت امكان پيوند نخاع براي من وجود دارد با سپاس فراوان

 

 
  پاسخ :

معمولادرمان فیستول ادراری پس از رفع عفونت ادراری ازطریق جراحی می باشد و لازم به ذکراست که گاهی پس ازجراحی نیز مجددا فیستول ها عود می کنند.لذا توصیه می گردد برای بررسی وانجام اقدامات تشخیصی نظیر رادیولوژِی با تزریق ماده حاجب ودرمان به پزشک متخصص کلیه ومجاری ادراری مراجعه نمایید.

درخصوص پیوند نخاع نیزبایدیاداورشویم امکان جراحی  پیوند نخاع موفق برای افرادی که قطع نخاع کامل می باشند وسالهااز بیماریشان گذشته است وسن بالای پنجاه سال دارندویاتیروترکش داخل نخاع دارند ویاسایز ضایعه نخاعشان بیش ازیک سانتیمتر باشد،کم می باشد.بااینحال می توانید به تیم مستقر دربیمارستان امام خمینی تهران مراجعه نمایید.

 

 
 
پرسش كننده : خانم 25 سال

سوال :

از ناحیه مهره تی 5 نخاع دچار له شدگی شدید شده و در حال حاضر از ناحیه سینه به پایین کاملا بی حس و حرکت هستم . مدت 6 ماه است که در این وضعیت هستم و علیرغم فیزیوتراپی مرتب تغییر چندانی نداشتم و این ضایعه به دلیل تصادف روی داده است

در مورد فیزیوپراپی آیا ایستادن برای من لازم است و باچه وسیله ای می توانم بایستم چه نوع ویلچر ایستایی برای من توصیه می کنید ؟آیافیزیوپراپی هر روز لازم است انجام شود یا به صورت یک روز در میان ؟ آیا با توجه به پیشرفت علم می توانم امیدی به بهبود داشته باشم ؟

 

 
  پاسخ :


1-ایستادن برای شما که ماههای اول ضایعات نخاعی را می گذرانید بسیار مفید  وبه عبارتی واجب می باشد.زیرا از پوکی استخوان جلوگیری می کند.
2-ویلچر لازم برای ایستادن در ایران بنام ویلچر ایستامعروف شده است که داراي  سه نوع  است

  الف)مکانیکی –مانند ویلچرهای معمولی است اما برای ایستادن از دودستگیره که درزیر تکیه گاه دستها وجود دارد استفاده می شود.
ب)نیمه الکترونیکی-حرکت ویلچر مانند ویلچرهای معمولی وایستادن ان توسط نیروی الکتریکی انجام می شود.
 ج)تمام الکترونیکی  :  مانند ویلچرهای برقی بزرگ است.استفاده از این ویلچرها در داخل منازل تقریبا غیر ممکن می باشد.


3-یقینافیزیوتراپی همه روزه در مدت زمان طولانی غیر ممکن ویا بسیار سخت می باشد.و آنچه که برای شما مفید است وباتوجه به دستهای سالمتان براحتی قابل انجام است .انجام حرکات پاسیویعنی حرکات پاها توسط دستهاشامل خم وراست كردن  مفصل مچ وزانو وران می باشد.همچنین استفاده از ویلچر ایستا وپدال اکسر سایز (دوچرخه ثابت برقی)درمنزل بسیارمفیداست.
4- ضمنا مقالات زيادي در مورد ورزش و نقش ايستادن  در سلامتي افراد نخاعي وجود  دارد كه در قسمت آرشيو مقالات  ضايعات نخاعي  سايت مركز  ضايعات نخاعي قابل دسترسي است كه از طريق  با مطالعه آنها مي توانيد سلامت خود را ارتقاء دهيد
 

 
 
پرسش كننده : مرد 43

سوال :

 با سلام بنده 14 سال پیش بر اثر برق گرفتگی در ماموریت اداری و سقوط از ارتفاع از ناحیه مهره دوم کمری دچار ضایعه و 14سال است که برو ویلچر در اداره کار میکنم و بغیر فلج پاهام بیماری دیگری ندارم.

از چه دارویی برای تقویت و برگشت حس بدنم استفاده کنم  بعضی جاها حس دارم و احسا س فشار یا سردی و غیره میکنم؟

 

 
  پاسخ :

بازگشت حس پس از 14 سال درنخاعی که اسیب شدیدی دیده است به گونه ای که باعث فلج پاها شده است از احتمال بسیار کمی برخوردار است .این امر مستلزم اتصال دو سر هزاران عصب حسی در نخاع است که در حال حاضر از هم جداشده اند.برای این امردارویی توصیه نمی شود. امااحتمالا افزایش جریان خون پاها بوسیله حرکت دادن انها بوسیله خود شما ویا فیزیوتراپ ویا استفاده از دوچرخه ثابت برقی ویا ماساژور برقی  کمک کننده خواهد بود.

 

 
 
پرسش كننده : 25 مرد

سوال :

باسلام من از ناحیه مهره تی 3و تی4 دچار ضایحه نخاعی یا همون قطع نخاعی شدم و اول که پیش دکتر صابری رفتم گفت کشش ضایعه نخاعیت 13 بوده بعداز یك  سال ورزش کردن که دوباره پیشش رفتم گفت کشش ضایعه نخاعیت 4 شده ولی باید بیاد 1 که عمل بشم واز جناغه سینه به پائین هیچ حسی ندارم وکاملا تمام اندام های بدنم فلج هستند وهیچگونه کنترلی بر آنها ندارم ومدت 5 ساله که بر اثر صانحه تصادف ماشین اینجوری شدم
ودر این 5 سال هیچگونه تغییری نداشتم میخواستم این سوال را  بپرسم که به نظر شما بعد از این همه ورزش کردن وفیزیوتراپی که انجام میدم وبا توجه به اینکه دکترا میگن که من قطع نخاع نشدم چرا هیچگونه تغییری نکردم
آیا این امکان هست که نخاع من گیر باشد چون مهرهای من کج هستند وپلاطین ویا دیسک یا
چیز دیگه ای برام نذاشتن فقط وقتی که تصادف کردم يك پلاطین فلزی برام گذاشتن که اونم
تو پشتم خم شد وبعد از 6 شش ماه اونو واسم دراوردن وبعد از اون هم هیچگونه تغییری
نکردم به نظر شما اگه دوباره عمل کنم تو پشتم پلاطین یا هر چیز دیگه ای بزارم که مهره  هايم فیکس وراست بشن مشکلی نداره یا در اندام های من تغییری بوجود میاد آیا این امکان هست ؟خواهش میکنم منو راهنمایی کنید

 

 
  پاسخ :

پاسخ کامل خودرابایدازپزشک معالج جراح مغزواعصاب خود دریافت کنید.امادرحال حاضر روشهای جراحی بسیارپیشرفته ای در ایران انجام میشودکه قادر به اصلاح بی ثباتی وانحراف ستون فقرات شما می باشد.البته دراکثر موارد این جراحی هامنجر به بدتر شدن ویا بهتر شدن سطح ضایعات نخاعی در فردی که 5سال از قطع نخاع وی گذشته است ندارد.امروزه علاوه برروش های میله هارینگتون روش جدید سی دی نیز در ایران قابل انجام می باشد.

 

 
 
پرسش كننده :   مرد

سوال :

من در سال 1365 درمنطقه شلمچه(در جنگ با كشور عراق) از ناحيه نخاع مجروح شدم.البته انگشت بزرگ پاي راستم را مي توانم حركت دهم وتا حدودي هم در هر دو پا حس دارم ،بعد از دو  سال ازقطع نخاع شدنم بدون هيچ مشكلي صاحب 4فرزند شده ام كه همه آنها سالم هستند ازسال 1375 از ناحيه زير بيضه ها دچار فيستول شده ام كه هر سال تكثير شده واطراف مقعد وباسن سمت راستم را فرا گرفته اند لازم به ذكر است كه همه اين فيستول ها از زير پوست به همديگر راه دارند

براي درمان اين فيستول ها چكار كنم با وجوديكه جهت درمان آنها چند روزي هم در بيمارستان ساسان تهران بستري بوده ام وطبق دستور برخي متخصصان چند نوبت هم از داروهاي آنتي بيوتيك مصرف نموده ام اما درمان نشده ام و آيا با اين وضعيت امكان پيوند نخاع براي من وجود دارد با سپاس فراوان

 

 
 

پاسخ :

برادرعزیز:معمولادرمان فیستول ادراری پس از رفع عفونت ادراری ازطریق جراحی می باشد.ولازم به ذکراست که گاهی پس ازجراحی نیز مجددا فیستول ها عود می کنند.لذا توصیه می گردد برای بررسی وانجام اقدامات تشخیصی نظیر رادیولوژِی با تزریق ماده حاجب ودرمان به پزشک متخصص کلیه ومجاری ادراری مراجعه نمایید.

درخصوص پیوند نخاع نیزبایدیادآورشویم امکان جراحی  پیوند نخاع موفق برای افرادی که قطع نخاع کامل می باشند وسالهااز بیماریشان گذشته است وسن بالای پنجاه سال دارندویاتیروترکش داخل نخاع دارند ویاسایز ضایعه نخاعشان بیش ازیک سانتیمتر باشد،کم می باشد.بااینحال می توانید به تیم مستقر دربیمارستان امام خمینی تهران مراجعه نمایید

 

 
 
پرسش كننده : 43 مرد

سوال :

28 سال است كه  قطع نخاع هستم . استخوان سازی شدید از ناحیه لگن زانو مچ پا داشته و داراي  انحراف شدید ستون فقرات هستم  ایا امکان عمل و بهبودی وجود دارد ؟

 

 
  پاسخ :

سئوال شما بسیارکلی است.وپاسخ ما نیز کلی خواهد بود.درخصوص استخوانسازی نابجا وشدید، تنهادرمان  توسط جراح توسط اورتوپد  صورت مي گيرد .البته درکنار این درمان اقدامات دیگری مثل رادیوتراپی ودارو درمانی  نیز برای پیشگیری ازعود مجدد استخوانسازی انجام خواهد شد.

البته شرط اصلی تثبیت استخوانسازی نابجا می باشد.یعنی استخوانسازی  پیشرفت جدید نداشته باشد .

گاهی استخوانسازی انقدر شدید است که نیاز به تعویض مفاصلی مثل زانو وران با مفاصل مصنوعی بوجود می اید.

بنظر می رسد انحراف شدید ستون فقرات شما ثانویه به علت استخوانسازی نابجا در چندین مفصل وپوزیشن (وضعيت ) نادرست نشستن وخوابیدن انهم به مدت طولانی باشد لذا در مورد اصلاح انحراف ستون فقرات پس از رفع استخوانسازی نابجا موجود باید تصمیم گرفت.

 

 
 
پرسش كننده :    

سوال :

 

 
  پاسخ :

 

 

 

 

 

 

عزيزان دچار آسيب نخاعي مي توانند  از طريق لينك ذيل  سوالات  خود را مطرح  نمايند  و تلاش مي شود حداكثر پس از ده روز  از طريق پست الكترونيك  به سوالات پاسخ داده خواهد شد و سوالاتي  كه پاسخ آنها مي تواند براي ديگر عزيزان دچار آسيب نخاعي مفيد اثر واقع شود ، در بخش پرسش و پاسخ  سايت منتشر خواهد شد.

والسلام

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

بازگشت به صفحه اصلی  

 

 

 

 

 

 

براي اطلاع از به روز رساني سايت  مشترك  شويد

 
 





Powered by WebGozar

 

مرکز ضايعات نخاعی جانبازان

 مهرماه  هزار سيصد و هشتاد و چهار

info@isaarsci.ir

Copyright © 2005-2009  isaarsci.ir Website . All rights reserved