رژيم غذايی مناسب برای کاهش وزن افراد نخاعی

 

   
   

www.isaarsci.ir

   

 

 

 

 

توصيه مركز ضايعات نخاعي جانبازان  :

خوانندگان محترم كه داراي عارضه ضايعه نخاعي هستند بايد به اين نكته مهم توجه داشته باشند كه در بسياري از موارد مولفين مقالات، مطالب خويش را براي كساني نوشته اند كه نخاعي بوده و از عوارض حادي  رنج نمي برند لذا معرفي  يك رژيم غذايي براي يك فرد نخاعي كه از زخم فشاري و يا عفونت و يا عارضه  ديگري رنج مي برد به گونه ديگري خواهد بود ، لذا توصيه ما به شما عزيزان اين  است كه با مطالعه هر مقاله حتما از مشورت  پزشك متخصص  استفاده نماييد تا استفاده از مقالات آموزشي به درستي انجام شود.

با آرزوي موفقيت و شادكامي براي همه عزيزان نخاعي كشور

سئوال :

 شما در باره برنامه کاهش وزن Atkins چه نظری دارید؟ آيا در رابطه با توصيه های ارائه شده جهت کمک به کاهش وزن افراد ضايعه نخاعی پیشنهاددیگری دارید؟

پاسخ(توسط دکترمایکل آکوف):

  هنگامی که يک فرد نخاعی نياز به تغذيه مناسب داشته باشد، هر تغييری در رژيم غذايی او بايد بطور جدی مورد توجه قرار گيرد. من گزينه های مختلف درمورد تغيير رژيم غذايی که در برنامه های کاهش وزن قابل استفاده هستندرا بررسی کرده ام. رژيم غذايی Atkins بر کاهش مصرف کربوهيدراتها تاکيد داردضمن اینکه مصرف چربی و گوشت يا پروتئين زياد را جايز می داند. من می دانم که يکسری خطرات مهم پزشکی ، در رژيمهای غذائی  که غنی از پروتئين و چربی هستند، وجود دارند که می توانند برای بعضی ازافراد خطرناک باشند. بنابراين  توصيه نمی کنم که بيمارانم برنامه Atkins را برای کاهش وزن خود دنبال کنند.

بهرحال من پيشنهاد می کنم از روشی که شبيه برنامه Atkins است، استفاده شود. اين روش برای حفظ سلامتی کاملا" مفيد و سودمندمی باشدو ضمن اينکه کيفيت غذائی خوبی دارد، به کاهش وزن نيز کمک می کند. اطلاعات لازم درکتابی با عنوان  " خوردن برای زندگی " توشته پزشکی بنام دکتر نورمن موجوداست. من به بيمارانم توصيه می کنم که تغيير عادات غذائی شان را با اين فلسفه در ذهنشان شروع کنند. (يعنی خوردن برای زندگی ). منظور اصلی این است که :از غذاهای غنی از مواد مغذی استفاده شود.  به من اجازه دهيد تا بیشتر توضيح دهم. وقتی که ما به مواد موجود در غذاها نگاه می کنيم، اغلب اوقات می بينيم که مواد موجود در غذا و ترکیبات سازنده آن روی جعبه نوشته شده اند و می توان مقدار مواد مغذی موجود در غذاها را به ازای ميزان درصد يا به ازای وزن آنها در غذا ارزيابی کرد.  اما در حقيقت ما بايستی به مواد مغذی بر اساس کالری آنها توجه کنيم. ميزان مواد موجود در غذاها بعنوان " مقدار ماده مغذی بر حسب کالری " تعريف می شوند. شما ببينيد، غذاهايی که غنی از مواد مغذی هستند ولی نسبتا" کم کالری می باشند ،حجم خوبی از مواد مغذی را نیزدارند.در حاليکه بسياری از غذاهائی که ما در رژيم غذائی مان مصرف می کنيم، مواد مغذی نسبتا" کمی داشته ولی غنی از کالری هستند.اين نوع غذاها که ماده مغذی کم و پروتئين زيادی دارند، "غذای کم ارزش" محسوب می شوند. اکثر مواد نشاسته ای و کربوهيدارتهائی ( موادقندی ) که ما می خوريم نيز در اين طبقه بندی قرار می گيرند.

در هر صورت رژيمی که توصيه به مصرف آن می کنم، بيشتر شامل رژيمی از ميوه و سبزيجات تازه است. با اين روش تغذيه ای، شخص يک غذای رژيمی مصرف خواهد کرد که غنی ازمواد مغذی بوده ودرعین حال کالری نسبتا" کمی دارد. حتی من اين رژيم را برای شروع کار، برای بيماران خود وقتی که در بخش توانبخشی بستری هستند نيز توصيه و آغاز می کنم و آنرا " بشقاب ميوه " يا " صبحانه چهار ميوه "  ناميده ام. اين بیماران حق انتخاب چهار نوع ميوه تازه را دارند و آنان مجاز هستند که يک نوشيدنی از ميوه هاي انتخابي  خود داشته باشند، ولی برای صبح هيچ نوعی از مواد قندی (کربوهيدرات )، گوشت، حبوبات يا فرآورده های لبنی نبايد مصرف کنند. هم اکنون من اين روش را به تعدادی از بيمارانم توصيه کرده ام و آنان اين نوشيدنی را دوست دارند و از مصرف آن برای صبحانه لذت می برند.

در ابتدا وزن بعضی از بيماران کاهش پيدا می کند. همچنين در اين رابطه ما سطح کلسترول بيمارانی را که از اين رژيم استفاده کرده اند،نیز مورد بررسی وتوجه قرار می دهيم. همين که بيماران به خوردن "رژیم بشقاب ميوه "در صبح عادت می کنند ،به خوبی احساس می کنم که آنها آماده کاهش وزن شده اند .چون آنان می توانند در طول روز کالريها را بسوزانند. درواقع آنها مواد مغذی مورد نياز برای حفظ سلامتی خود و جهت بهبودی و جنگ با عفونتها را خواهند داشت. وقتی که شخصی به مصرف بشقاب ميوه علاقمند شد، می تواند به مصرف آن در طول روز نیزادامه دهد.

بعد از اين نکته، من توصيه می کنم ، ما دقت داشته باشيم که در طول روز به چه اندازه گوشت مصرف می کنيم. واضح است که بشقاب ميوه ی صبحانه حاوی هيچ گوشتی نمی باشد و من می دانم که رژيم های آمريکايی حاوی مقدار خيلی زيادی پروتئين است. ما بايد توجه داشته باشيم که خوردن گوشت شايد فقط يکبار در روز يا احتمالا" فقط 3 يا چهار بار در هفته توصيه می شود. بجای گوشت، بايستی از غذاهای غنی از مواد مغذی مثل سبزيجات و ميوه های تازه استفاده کنيم. پس به اين نتيجه می رسيم که گوشت يک غذای غنی از مواد مغذی محسوب نمی شود.

درحال حاضر اين روشی است که من برای رژيم غذايی افرادنخاعی پيشنهاد می کنم.  بديهی است که اين رژيم بر روی عملکرد روده افراد نيز تاثير خواهد داشت ولی ممکن است لازم باشد که مصرف سبزيجات تنظيم شود. حداقل يک هفته زمان لازم است تا بدن با اين نوع رژيم غذايی جديد و تغييرات ايجاد شده در کارکرد روده ها سازگار گردد. با اين وجود، اين برنامه چيزی است که من در اين زمان توصيه می کنم و واقعا" با چشم خود  ديده ام، که چگونه بيمارانی که با اين رژيم شروع کرده اند در طول نزديک به چند ماه به اهداف خود يعنی کاهش وزن، حفظ سلامتی و کارکرد خوب روده رسيده اند.  

 ****

 

منبع:مقاله:  " رژيم غذايی مناسب برای کاهش وزن افراد نخاعی "-مترجم:مهندس عباس كاشي (ohealth2007@yahoo.com )- انتشار : مركز ضايعات نخاعي جانبازان - خرداد1387 برگرفته از: http://www.umshp.org

Department of Health Psychology, One Hospital Dr., Dc 116.88, Columbia, MO 65212 (573) 882-8847; FAX: (573) 884-3518..

  

 

 

 

   

 

 

بازگشت به صفحه اصلی