سامانه تايپ گفتاري فارسي-با خواندن متن آن را تايپ نماييد

   

   
   

www.isaarsci.ir

   

 

 

 

 

 

  

کمک به افرادي که بر اثر بلاياي طبيعي يا مصنوعي معلول شده‌اند -که ممکن بود (و ممکن است) ما هم يکي از آنها باشيم- بر همگان لازم است. امروزه پيشرفت سريع تکنولوژي‌هاي مختلف، در کنار بهبود سطح رفاه و آسايش عامه مردم، موجب برآورده شدن برخي از نيازهاي معلولين نيز شده است. رايانه‌ها به عنوان يکي از جلوه‌هاي تکنولوژي امروزي، در کاربردهاي زيادي مورد استفاده معلولين قرار گرفته و آنها در انجام امورات روزمره، آموزش و اشتغال ياري مي‌نمايند. سيستم‌هاي بازشناسي يا تشخيص خودکار گفتار (Automatic Speech Recognition) به عنوان يکي از زمينه‌هاي دانش هوش مصنوعي بسياري از کارهاي غيرممکن را براي معلولين ممکن ساخته است. گفتار براي انسان‌ها هميشه ساده‌ترين و سريع‌ترين راه برقراري ارتباط بوده و هست و سيستم‌هاي تشخيص گفتار ارتباط گفتاري با رايانه‌ها (يا ساير ماشين‌ها) را امکان‌پذير ساخته‌اند. اين سيستم‌ها که گفتار انسان را به متون تايپ شده معادل و يا فرامين متناسب تبديل مي‌کنند، علاوه بر استفاده توسط افراد عادي، افراد نابينا و ناتوان حرکتي را قادر مي‌سازد تا درخواست‌هاي خود را به جاي استفاده از ماوس و يا صفحه کليد به صورت گفتاري و از طريق ميکروفون به رايانه وارد کنند يا اينکه وسايل منزل و داخل خودرو را با فرامين صوتي کنترل نمايند. آموزش ناشنوايان را با تبديل گفتار معلم به حرکات ايما و اشاره امکان‌پذير مي‌سازد، افراد نابينا را قادر به استفاده از ماشين‌هايي که نياز به ورود اطلاعات و تعامل دارند (مانند تلفن‌بانک‌ها) را ممکن مي‌سازد.

سيستم‌هاي تشخيص خودکار گفتار و معلولين


سيستم‌هاي تشخيص خودکار گفتار کاربردهاي بسيار وسيعي دارند. از آنجا که در همه کاربردهايي که ارتباط بين انسان و ماشين مورد نياز باشد (و تقريباً در همه موارد چنين نيازي وجود دارد)، سيستم‌هاي بازشناسي گفتار انسان را قادر به برقراري اين ارتباط مي‌سازند. از اين‌رو دامنه کاربردهاي اين تکنولوژي چه به تنهايي و چه به صورت ترکيبي با ساير تکنولوژي‌ها مي‌تواند بسيار وسيع باشد. برخي از کاربردهاي اين تکنولوژي با رويکردي به معلولين عبارتند از:


تايپ گفتاري و سيستم ديکته : با تايپ گفتاري ديگر احتياجي به تايپ نمودن متون با صفحه کليد نيست بلکه مي‌توان اطلاعات را براي سيستم به صورت گفتاري بيان کرد و کار تايپ به صورت خودکار انجام مي‌گيرد. اين امر مي تواند باعث افزايش سرعت ورود اطلاعات و افزايش سرعت تايپ گردد و مي‌تواند در کاربردهايي مانند تايپ متن نامه و گزارش به کار گرفته شود. معلولين حرکتي و بينايي مي‌توانند به کمک اين سيستم به راحتي متون خود را تايپ نمايند و علاوه بر رفع نيازهاي شخصي، اين مساله مي‌تواند در بعد اشتغال به آنها کمک کند.


سيستم‌هاي تلفني: قابليت گفتاري در سيستم‌هاي تلفني خودکار که هم اکنون با سيستم تُن فعال مي‌باشند مي‌تواند به کار گرفته شود. امکان استفاده از گفتار در اين سيستم‌ها با توجه به سريع‌تر نمودن و راحت‌تر نمودن ارتباط، مي‌تواند ارزش اين سيستم‌ها را دو چندان نمايد و افراد معلول را قادر به استفاده از اين سيستم‌ها نمايد. اين تکنولوژي مي‌تواند در همه کاربردهاي سيستم‌هاي تلفني منشي‌هاي تلفني (جهت متصل نمودن تماس گيرنده با يک فرد يا يک بخش با بيان گفتار نام فرد يا بخش)، سيستم‌هاي IVR، سيستم‌هاي ارتباط با مشتري و CRM، سيستم‌هاي تلفن بانک، سيستم‌هاي اطلاع رساني تلفني، قرآن تلفني، دايرکتوري‌هاي گوياي تلفني، فرم‌هاي تلفني و نظر سنجي‌هاي تلفني، رزرواسيون تلفني با شبيه سازي مکالمه انساني، دايرکتوري‌هاي تلفني با بيان نام فرد يا موسسه، سيستم‌هاي خودکار رزرو بليط (در پايانه‌هاي حمل و نقل، سينماها، تئاترها) و . . . به کار رود.
تشخيص فرامين و دستورات صوتي : استفاده از گفتار به صورت دستورات صوتي براي کنترل و يا انجام کارها مي‌تواند جايگزين کليدها گردد و کارهاي غير ممکن را براي معلولين حرکتي و بينايي عملي‌تر و بسيار راحت‌تر انجام دهد. برخي از اين کاربردهاي مهم اين حالت عبارتند از: اجراي برنامه‌هاي رايانه با گفتن نام آنها، کنترل لوازم خانگي با دستورات صوتي، اتوماسيون اداري و خانگي مثل در ساختمان‌هاي هوشمند، فرمان دادن به ربات‌ها و وسايل صنعتي، فرمان‌هاي صوتي در خودرو، کنترل برنامه‌هاي کامپيوتري مثل office و ...، فرم‌هاي گويا براي ورود اطلاعات با فرامين صوتي، تشخيص اعداد، ورود اطلاعات، کيوسک‌هاي اطلاعات، دستگاه‌هاي خود پرداز بانک‌ها و موارد مشابه.
کاربرد مربوط به معلولين شنوايي: يکي از مهم‌ترين کاربردهاي سيستم‌هاي تشخيص گفتار استفاده از آن براي معلولين شنوايي است. تبديل گفتار به حرکات ايما و اشاره يکي از پرکاربردترين سيستم‌ها جهت آموزش و ارتباط گفتاري با ناشنوايان است که منجر به ايجاد ارتباط راحت ديگران با فرد ناشنوا مي‌گردد. در اين سيستم گفتار فردي که در حال صحبت کردن با فرد ناشنواست، ابتدا توسط سيستم تشخيص گفتار به متن معادل تبديل مي‌شود و سپس کلمات تايپ شده به حرکات ايما و اشاره معادل تبديل مي‌شود و روي صفحه نمايش مربوط به فرد ناشنوا نمايش داده مي‌شود.

نويسا: سامانه تشخيص گفتار فارسي


نويسا نرم‌افزار تشخيص گفتار زبان فارسي است که توسط شرکت عصر گويش پرداز توسعه داده شده است. از اين موتور مي‌توان کليه سيستم‌هاي مبتني بر تکنولوژي تشخيص گفتار را براي زبان فارسي استخراج نمود. سامانه تايپ گفتاري نويسا که اولين سيستم کاربردي تايپ گفتاري (ديکته) زبان فارسي است، از اين موتور استخراج شده است. با سامانه تايپ گفتاري زبان فارسي ديگر نيازي به تايپ يا نوشتن متن نيست، شما مي‌توانيد تنها با خواندن متن، آن را تايپ نماييد. از نويسا مي‌توان درتايپ هرگونه متني که مستلزم تايپ با صفحه کليد است، استفاده كرد. استفاده از اين سامانه براي معلولين، آنها را قادر به تايپ متون و نوشته‌هاي خود با کمترين حرکت دست مي نمايد. واضح است که علاوه بر معلولين، نويسا را مي‌توان در کاربردهاي اداري براي تايپ نامه‌هاي اداري و شخصي، نوشتن تاييد (پاراف) نامه‌ها، نوشتن گزارش‌ها و غيره استفاده کرد که در اين صورت مزاياي چون افزايش سرعت و کارايي، صرفه‌جويي در زمان و هزينه‌ را به دنبال دارد. برخي از ويژگي‌ هاي سامانه نويسا در زير آورده شده است.
 دقت تشخيص بسيار بالا
 تايپ سريع متون، همزمان با صحبت گوينده
 امكان نوشتن در تمام محيط‌هاي تايپي (مانند Word، سيستم‌هاي اتوماسيون و ...)
 قابليت تايپ اعداد و علائم نگارشي (مانند نقطه، علامت سؤال و ...) با گفتار
 شامل تمامي کلمات پركاربرد زبان فارسي
 قابليت يادگيري لهجه و لحن بيان گوينده و ايجاد پروفايل شخصي براي هر گوينده
 توانايي تطبيق با شرايط محيطي جديد و حفظ کارايي در شرايط نويزي
 امكان افزودن كلمه جديد به واژگان نرم‌افزار توسط كاربر
 قابليت تخصصي نمودن دايره کلمات براي کاربردهاي خاص
 نصب نرم‌افزار به صورت تک نسخه يا تحت شبکه

لازم به ذكر است كه شركت عصر گويش پرداز جهت آشنايي علاقمندان به خريد اين نرم افزار ، به مدت 15 روز اين نرم افزار را بر روي رايانه علاقمندان به صورت آزمايشي نصب خواهد كرد و در صورت تمايل خريدار ، اقدام به فروش آن خواهد كرد. شماره تلفن تماس شركت : 66003710-021


****


منبع:مقاله "
 سامانه تايپ گفتاري فارسي-با خواندن متن آن را تايپ نماييد" –تهيه  كننده :  هادي ويسي-شرکت عصر گويش پرداز

-www.asr-gooyesh.com

 

 

 

 

   

 

 

بازگشت به صفحه اصلی  

 

 

 

 

 

 

 

 

براي اطلاع از به روز رساني سايت  مشترك  شويد

 
 

Powered by WebGozar