مرکز توجه -تجربه يك نخاعي در مورد وضعيت ايستادن

   

   
   

www.isaarsci.ir

   

 

 

 

  
چلسی جونکر ( Chelsey junker ) دختری است که در ژوئن سال 2005درحالی که شانزده ساله بود، در اثر تصادفی که با یکی ازخودروهای برف پيما داشته، مصدوم گردیدو برخورد سر او با نرده های یک حصار، منجر به شکستگی گردن و آسیب مهره های T7وT8 ستون فقرات او گرديد. بطور کلی تصادف چلسی باعث شد که او مبتلا به آسيبهای حاصل از ضربه مغزی و ضايعه نخاعی و مشکل بینائی گردد.
چلسی و خانواده او در جريان برنامه های توانبخشی، در مورد دستگاهی بنام Easy stand چيزهايی را ياد گرفتند.بونی (Bonnie (مادر چلسی می گويد که : " بعضی از دوستان ما ،که آنها را در واحد توانبخشی می ديديم، می گفتند که فرزندان آنان از دستگاه Easy Stand استفاده کرده اند و استفاده از آن برای ايستادن و گردش در اطراف منزل خیلی مفید بوده است". به همین خاطر ما کمی تحقيق کرديم و تصميم گرفتيم که يکی از آنها را تهیه کنیم.
استفاده ازدستگاههای کمکی جهت ایجادحالت ايستاده در مراکز توانبخشی و منزل
 چلسی حدود 5 ماه را در کلينيک مايو ( Mayo ) که درمنطقه Rochester واقع درايالت مينه سوتا  ( Minnesota ) سپری کرد. بونی مادر چلسی می گويد: " درطول مدت درمان، او از يک دستگاه Staneder استفاده می کرد،البته آن به خوبی دستگاهی که هم اکنون استفاه می کند ،نبود. چلسی لبخند می زند و می گويد: " راستش ،درواقع حالا من يک کاديلاک ( Cadillac ) دارم ". فيزيوتراپ او توصيه کرده است که او پنج بار در هفته بايستد. بونی چنين توضيح می دهد که ، "چلسی در پاهايش اسپاسم دارد، بطوری که گاهی اوقات باعث ایجاد پرشهای کوچکی می شوندو خيلی مهم است که عضلات پاهای خود را در حالت کشش نگه دارد".
هم اکنون چلسی در منزل ، در حدود سه بار در هفته می ايستد. بونی می گويد: "ما يک دستگاه Easy stand در سالن خانوادگی گذاشته ايم که چلسی حدود يک ساعت و گاهی اوقات طولانی تر ( بسته به حال و وضعی که دارد ) از آن استفاده می کند". چلسی با خنده می افزايد:" من مرکز توجهم وهمه درخانه به من توجه می کنند!". بونی مادر چلسی با لبخند می گويد: " بله! ما دستگاه را درست وسط سالن قرار داده ايم، بطوری که او می تواند صدای همه را بشنود. او دوست دارد که بايستد و به صدای تلويزيون گوش دهد و يا اينکه با کامپيوتر خودش کار کند. چلسی از يک کامپيوتر مخصوص استفاده می کند که برای افراد نابينا طراحی شده است".


فوايد وضعیت ايستاده


چلسی برای حرکت خود از ويلچر استفاده می کند ولی با توجه به فوايد جسمی و روحی – روانی حالت ايستاده، طبق برنامه ای که دارد،از يک Stander هم استفاده می نمايد. بونی يعنی مادر چلسی در مورد فواید وضعیت ايستاده برای دخترش چنين می گويد: " حالت ايستاده، سفتی پاهای او را کاهش می دهد و باعث افزايش جريان خون می گردد و همه تاندونهای پاهای چلسی می توانند کشش پيدا کنند. درنتیجه در وضعيت نشسته پاهاواقعا" راحت قرارمی گيرند. وقتی چلسی، بيشتر روز را ،در وضعيت نشسته قرار مي گيرد، پاهای او به سختی باز می شوند. حتی وقتی که او می خواهد،ازStander خودش استفاده کند. گروه درمانی او ،نحوه واکنش پاهای او رادر موقع خم و راست شدن کاملا" مورد توجه قرار داد ه اند.
بونی ادامه می دهد:" درحالت ايستاده قائم، چلسی احساس خوب تر ی پیدامی کند. زيرا او در سطح مناسبی قرار می گیرد. وقتی او روی دستگاه خودش قرار می گيرد، مخاطبين او به جای اينکه به سمت پايين نگاه کنند، روبروی صورت او قرار می گیرند" .بونی خاطرنشان می کند:" ديدن کسی که خيلی دوستش داريد،و می تواند بعد از يک حادثه وپس ازیک مدت طولانی، برای اولين باربايستد، می تواندبرای خانواده او خيلی مهيج باشد. اولين بار که من ديدم چلسی ايستاده ، خيلی شاد شدم و بعد از ماهها دوباره می توانستم او رابه اندازه قد خودش ببینم! او وقتی که می ايستد ،خيلی زيباتر از موقعی است که می نشیند يا می خوابد ".


نامه ای در مورد نيازهای پزشکی


گروه درمانی چلسی، گزارش کاملی از جزئيات نيازهای پزشکی او تهيه نمودند، تا او بتواند هزينه دستگاه Easy stand را از طريق بيمه دریافت کند.مادر چلسی توضيح می دهد که: "گروه درمانی تمامی فواید حالت ايستاده را طی گزارش خود توضيح داده، و دلائل مربوط به نياز چلسی به دستگاه مذکور را ليست بندی کردند. آنان بر اهميت وضعیت ايستاده و تاثير آن بر روی تاندونها ، گردش خون و حتی کنترل مثانه و ساير چيزهايی که حتی به فکرشان نمی رسید، تاکيد کردند".


تبدیل حالت نشسته به ایستاده


روشهايی مختلفی برای ايستادن وجود داردو هرکدام از آنها می توانند جهت اهداف و اشخاص معينی موثرباشند. بونی توضيح داد که چرا دستگاه Easy stand برای دخترش بهتر از همه بوده است. او می گويد: "چلسی دراوائل يک tilt table داشت که دردوران مدرسه، خیلی خوب کار می کرد. ولی استفاده از Easy stand بطور قابل توجهی، در خانه خيلی بهتر است .چونکه تبديل دستگاه به وضعيت نشسته باعث می شودکه جابجا شدن او به داخل و خارج دستگاه خيلی آسانتر انجام گيرد. چرخهای مناسب آن باعث می گردد که بجای اينکه در يک نقطه ثابت باشد، در همه جای خانه به آسانی حرکت کند. ما هر وقت که بخواهيم دستگاه او را به وسط سالن می آوريم" . چلسی می گويد: "سینی جلوی دستگاه با لایه محافظی که درقسمت سینه دارد کمک می کند تا احساس امنيت کنم .من آن را خيلی دوست دارم چون که می توانم آنرا هل بدم و به جای اينکه احساس کنم به سمت جلو می افتم، بيشتر به سمت عقب حرکت می کنم".


آزمایش و تنظيم دستگاه


وقتی کسی که به تازگی دچار ضايعه شده ،تجهيزات مناسب و افراد مطلعی را داشته باشد، می تواند خيلی خوب با مشکلات خود مبارزه کند. مادر چلسی در مورد تجربه خودشان چنين می گويد: " وقتی ما در جستجوی يک Stander بوديم ، مطلقا" هيچ ايده ای نداشتيم که چکار کنيم و قبل از آن هم ،هيچگاه مجبور نشده بوديم که کاری مشابه آن را انجام دهيم. ما در مورد Easy stand با يکی از شرکت های تهيه کننده تجهیزات بنام شرکت رايس، تماس گرفتيم. آنها به ما اجازه دادند که بطورآزمایشی
به مدت دو هفته از يک Standing frame در منزلمان استفاده نمائيم  که اين مرحله برای ما خيلی اهميت داشت. طبق گزارش کارشناس شرکت، دستگاه واقعا" خوب کار کرد. شرکت اعلام نمود که ما چلسی را ارزيابی کرديم .بطور که هم چيز برای او خيلی مناسب بود و Stander را توصیه می نمائيم. در نتيجه آنها دستگاه را به ما تحويل داده و آن برای ما تنظيم کردند. حالا هم چلسی تمام اوقات از آن استفاده می کند".


ارتباط با خانواده


چلسی عليرغم وضعيت بدنی خود، خيلی اجتماعی است و خيلی دوست دارد که " مرکز توجه " باشد ،مخصوصا" درکنار خانواده خودش. وضعیت ايستاده به هرشکلی که باشد برای چلسی مفیداست ولی يک مزيت ويژه ای که چلسی ازصمیم قلب به آن علاقه دارد این است که می گوید:" من خيلی دوست دارم که بتوانم با والدينم به صورت رو در رو صحبت کنم و با چشمانم به آنان نگاه کنم ".


****


منبع:مقاله " مرکز توجه ! " – مترجم:مهندس عباس کاشي(ohealth2007@yahoo.com) - انتشار : مركز ضايعات نخاعي جانبازان – آبان ماه 1387 – برگرفته از سایت:www.easystand.com

 

 

 

 

   

 

 

بازگشت به صفحه اصلی  

 

 

 

 

 

 

 

 

براي اطلاع از به روز رساني سايت  مشترك  شويد

 
 

Powered by WebGozar