تاثیررژیم غذايی برروی نحوه فعالیت روده ومثانه

 

   
   

www.isaarsci.ir

   

 

 

 

 

بهترین راه برای تنظیم فعالیتهای روده ، استفاده ازیک رژیم غذائی سالم است که حاوی فیبرکافی ومقدارفراوان مایعات همراه با مقدارمناسبی فرآورده های لبنی،گوشت،ماهی و سبزیجات باشد. فیبر ، آب و موادغذائی راحفظ کرده و باعث افزایش حجم مدفوع می گردد و به حرکت آن درطول روده کمک می کند.اما بایستی ازمصرف بیش ازحد فیبرخودداری نمود و آگاه باشید که دیگر مصرف سبوس های فرآوری نشده توصیه نمی شوند.

موضوعی که اهمیت زیادی دارداین است که وعده های غذائی روزانه خودرابه طور منظم مصرف کنید،تافرآیند گوارش آهنگ ثابتی پیدانماید.این مسئله به نوبه خود از نفخ وبادشدن شکم جلوگیری کرده و می تواندازبروز مشکلات حاد روده جلوگیری کند.

برای کمک مناسب به فعالیت مثانه بایستی سعی کنیدادرارخودرا کمی اسیدی نگه دارید ،بطوری که PH آن بین 5 و 6 باشد.این موضوع به پیشگیری از تشکیل سنگهای کلیوی کمک نموده و ازرشدباکتریها درطول دستگاه ادراری که باعث بروزعفونتهای ادراری می گردند،جلوگیری می نماید.

برای بررسی میزان اسیدیته ادرارخود،می توانیدنوارهای تست مربوطه راازداروخانه ها خریداری کرده و تنها کافی است که نواررابه ادرارخودآغشته نمائید.اگرPH ادراربالاتر از6 باشد،بدین مفهوم است که ادراربیشترحالت قلیائی دارد و لازم است که رژیم غذائی خود را بر مبنای حذف گوجه فرنگی و مرکباتی مانندلیمو و آب خالص پرتقال تنظیم نمائید. درعوض بایستی هرروز آب سیب ، عصاره کرانبری(آب زغال اخته) یا گریپ فروت نوشیده یااینکه قرص ویتامین C مصرف کنید.اگربااین کارها ادرارحالت اسیدی پیدانکند، با پزشک مراجعه نمائید.

هممچنین بایستی بطورکلی ازمصرف نوشابه های گازدارخودداری شود، چراکه این نوع نوشابه ها باعث قلیائی شدن ادرارشده و احتمال ایجادسنگهای کلیه ومثانه راافزایش می دهند.

معمولا"افرادی که دارای مشکل بی اختیاری هستند، تصورمی کنندکه بایدآب کمتری بنوشند.اما این موضوع به هیچ وجه توصیه نمی شود،بخصوص برای کسانی که ازسوندهای دائمی استفاده می کنند،چراکه لازم است که این افراد بامصرف آب کافی به خروج موادزائدازکلیه ها و مثانه خود کمک نمایند.

اگرکسی مستعدابتلا به عفونتهای ادراری باشد،بایستی میزان مصرف مایعات خودرا افزایش داده و ترجیحا" به 3 لیتردرروز برساند .علاوه بر این بایداطمینان داشته باشد که ادراراوحالت اسیدی دارد.بنابراین درصورت لزوم بایستی از مکملهای ویتامینC استفاده نموده یا با نوشیدن عصاره کرانبری میزان اسیدیته ادرارخودراافزایش دهد.

 

****


منبع: مقاله "
تاثیررژیم غذائی برروی نحوه فعالیت روده ومثانه   "   -مترجم: مهندس عباس كاشي - (ohealth2007@yahoo.com) - انتشار : مركز ضايعات نخاعي جانبازان -دی ماه 1388 - برگرفته از December 2007: SIA:

 

 

 

 

   

 

 

بازگشت به صفحه اصلی  

 

 

 

 

 

 

براي اطلاع از به روز رساني سايت  مشترك  شويد

 
 

Powered by WebGozar

 

 

 

مرکز ضايعات نخاعی جانبازان

 مهرماه  هزار سيصد و هشتاد و چهار

info@isaarsci.ir

Copyright © 2005  Isaarsci  Website . All rights reserved