دستگاه تنفسی و افزایش سن در افراد نخاعی

www.isaarsci.ir

   
         

 

 

 

 

 

 

 

 

اختلالات تنفسی ازعلل مهم مرگ و میر پس از آسیب های نخاعی محسوب می شوند .

عملکرد تنفسی همه افراد با گذشت زمان تا حدی افت پیدا می کند . در واقع کاهش تدریجی ظرفیت های ریوی که به افزایش سن مربوط می شود ، به علت کاهش خاصیت ارتجاعی ایجاد می گردد . با بالا رفتن سن تعداد آلوئولهای ریوی ( کوچکترین واحد از به اصطلاح درخت تنفسی ما ) کاهش ، و در نتیجه ظرفیت حیاتی ریه ها ( توانایی فرد برای انجام به یک نفس عمیق ارادی ) نیز کم می شود .


افراد مبتلا به آسیب نخاعی در هر سطحی که ضایعه داشته باشند ، در معرض خطر اختلال عملکرد تنفسی قرار دارند . با وجود آن که منبع عصبی عضلات دیافراگم و قفسه سینه در ناحیه گردنی ستون فقرات قرار دارد ، اما صدمه به ناحیه قفسه سینه ، فعالیت عضلات شکم را که در بازدم قوی و سرفه نقش داشته و به طور موثری به دفع ترشحات کمک می کنند ، مختل می نمایند .

 

انواع اختلالات عملکرد تنفسی مرتبط با آسیب نخاعی


■ افت تنفسی : به دلیل کاهش توانایی انجام تنفس عمیق . این اختلال با مصرف دخانیات ، بدتر می شود .


■ پنومونی : به دلیل ضعف در دفع ترشحات ریه یا آتلکتازی ایجاد می شود (که در اثر آن ریه ها نمی توانند به طور کامل از هوا پر شوند ). میزان مرگ و میر ناشی از پنومونی ، در افراد نخاعی (15 ٪) نسبت به جامعه عمومی (2.7 ٪) بسیار بالاتر است .

واکسیناسیون بر علیه پنوموکوکها برای تمام افراد مبتلا به آسیب نخاعی هر 5 تا 10 سال یکبار ، و یا با تشخیص ارائه دهندگان مراقبت های اولیه و یا متخصصین ریه توصیه می شود.


■ اختلال تنفسی در خواب یا آپنه خواب : این عارضه در افراد نخاعی نسبت به جمعیت عمومی شایعتر است . آپنه خواب می تواند عواقب خطرناکی داشته باشد ، از جمله : خواب آلودگی در طول روز که می تواند میزان تصادفات وسائط نقلیه موتوری را افزایش دهد ، عوارض قلبی عروقی مانند فشار خون بالا و آریتمی ، مشکلات در بهبود زخم و حتی مرگ قلبی .

مراقبت از دستگاه تنفسی


■ انواع راهبردهای مربوط به کنترل ترشحات خود را آموزش ببینید . برخی از افراد با استفاده از تجهیزات و یا به طور دستی به اجرای تکنیک های سرفه کمک می کنند .


■ واکسن های آنفلوانزا و پنومونی را در زمان های مقرر دریافت کنید .


■ سیگار را ترک کنید !


■ با علائم هشدار دهنده مربوط به کمبود هوا آشنایی داشته باشید که شامل : تنگی نفس شدید ، نفس نفس زدن سریع ، خواب آلودگی یا خستگی در طول روز ، نوسان درهوشیاری ، تغییرات چشمگیر در تنفس در حالت نشسته در مقابل وضعیت درازکش ( برای برخی ها، ممکن است تنفس عمیق در حالت درازکش راحت تر از نفس کشیدن در حالت قائم باشد) و کاهش ظرفیت حیاتی . این علائم ممکن است نشانه هایی از یک افت تنفسی قریب الوقوع باشد و باید توسط یک متخصص ریه ارزیابی شود تا معلوم شود که آیا شما نیاز به دستگاه کمک تنفسی یا مکمل اکسیژن دارید یا خیر .

 

****

 

منبع : مقاله "    دستگاه تنفسی و افزایش سن در افراد نخاعی  "  -ترجمه : مهندس عباس کاشی-      ohealth2007@yahoo.com   -انتشار : مرکز  ضایعات نخاعی جانبازان - مهرماه 1390-برگرفته از http://sci.washington.edu 

 

 

 
 

 

 

 

 

بازگشت به صفحه اصلی  

 

 

براي اطلاع از به روز رساني سايت  مشترك  شويد

 
 

Powered by WebGozar

 

 

 

مرکز ضايعات نخاعی جانبازان

 مهرماه  هزار سيصد و هشتاد و چهار

info@isaarsci.ir

Copyright © 2005  Isaarsci  Website . All rights reserved