بوچیا چیست؟

www.isaarsci.ir

   
         

 

 

 

 

 


بوچیا (Boccia) نوعی ورزش تفریحی- توپی است که افراد دارای معلولیت شدید می توانند تا سطح قهرمانی در کشور و مسابقات برون مرزی آن را ادامه دهند. بازیکنان بوچیا باید از هوش تحلیلی برخوردار باشند تا موقعیت و استراتژی های مختلف بازی در مقابل حریف را فرا گیرند.
این ورزش در نگاه نخست، ساده به نظر می رسد اما بازیکنانی در این رشته موفق می شوند که قدرت تمرکز و تسلط روحی خود را تقویت کنند. این ورزش به سکوت و آرامش درونی و بیرونی نیاز دارد.


در کشور ما، آموزش این ورزش در ابتدا به صورت باشگاهی صورت می پذیرد.
هم اکنون، در استان تهران آموزش بوچیا در باشگاه فرهنگی-ورزشی پیام و نیز کهریزک، تحت نظر مربیان انجام می شود، سپس بازیکنان آموزش دیده، برتر و واجـد شرایط به انتخاب مربی هــر باشگاه به مسابقات انتخــابی استـان محل سکونت فرستاده می شوند.


نفرات برتر در مسابقــات استانــی، توسط هیـأت ورزش های جانبـازان و معلولان هر استان به فدراسیــون ورزش های جانبازان و معلولان معرفی می شوند تا در رقابت قهرمانی کشور حضور یابند.


پس از طی این مراحل، فدراسیون ورزش های جانبازان و معلولان نفرات برتر در هر کلاس را به اردوهای تیم ملی دعوت می کند و برترین ها را به رقابت های آسیایی، جهانی و پارالمپیک اعزام می کند.


این ورزش در جهان تحت نظارت سازمان سی پی ایزرا (CPISRA) اداره و جز رشته های پارالمپیکی محسوب می شود.


چه کسانی می توانند بازیکن بوچیا باشند؟

بوچیا ورزشی است که برای معلولان جسمی- حرکتی با پایین ترین سطح توانایی طراحی شده است. کلیه معلولانی که دچار فلج مغزی (cp) شدید و میوپاتی شدید و یا قطع نخاع (از ناحیه گردن) می باشند دارای کلاس ورزشی- پزشکی این رشته محسوب می شوند و می توانند بوچیا به صورت جدی دنبال کنند.

روح بازي

مفاهيم اخلاقي و روح بازي بوچيا همانند بازي تنيس مي‌باشد از حضور تماشاگران با رعایت اصل سکوت، در مسابقات این رشته استقبال مي‌شود.


شیوه ی بازی:
بوچیا به سه شيوه‌ي انفرادي، دونفره و تيمي و توسط بازيکنان داراي کلاس پزشکی طبق کلاس‌بندي CP-ISRA طبقه‌بندي انجام مي‌گردد.
- ابعاد زمين بازي 6×5/12 متر مي‌باشد که در ابتدای زمین 6 باکس به ابعاد یک در دو طراحی شده که هر کدام (بسته به نوع مسابقه) جایگاه یک بازیکن می باشد و خروج از آن بدون رعایت قوانین و اجازه داور خطا است.


- تعداد توپ‌هاي مورد نياز ، دو سري 6تايي، آبي و قرمز و يک توپ سفيد با عنوان جک يا نشانه است که مجموعاً روي هم 13 عدد توپ مي‌شوند.


- وزن هر توپ حدوداٌ 275 گرم و محيط آن 270 ميلي‌متر است.
- برخی بازیکنان بر اساس نوع کلاس ورزشی خود نیاز به ابزاری به نام سطح شیب دار (Ramp) دارند.


بازیکنان پس از گرم کردن وارد زمین شده و در باکس خود قرار می گیرند.
در ابتدا داور سکه ای جهت قرعه کشی می اندازد (شیر یا خط). سپس فرد یا گروهی که قرعه به نام اوست می تواند انتخاب کند که با توپ های قرمز بازی کند یا آبی.
فرد یا گروه دارای توپ قرمز شروع کننده بازی است و با سوت داور توپ هدف (سفید) را در محدوده ی مجاز زمین بازی پرتاب می کند. سپس با اعلام مجدد داور توپ قرمز را به طرف توپ هدف پرتاب می کند و پس از آن، براساس قوانین و با توجه به اعلام های داور وسط مسابقه ادامه می یابد ...
فرد یا گروه برنده امتیاز بیشتری کسب می کند و امتیازات در این مسابقات بر اساس نزدیکی توپ های قرمز یا آبی به توپ هدف سنجیده می شوند.
مسابقات انفرادی و دوبل در چهار و مسابقات تیمی در شش END یا دور برگزار می شود.

چهارچوب اجراي اين بازي:

1- انفرادي: که شامل چهار دور بازي مي‌شود و از هر تيم فقط يک نفر شرکت مي‌کند و به هر نفر یا هر بازيکن 6 توپ داده مي‌شود.
2- دو نفره: يک بازي دونفره شامل چهار دور بازي مي‌شود و از هر تيم دو نفر شرکت مي‌کند و به هر نفر بازيکن 3 توپ داده مي‌شود.
3- تيمي: يک بازي تيمي شامل شش دور بازي مي‌شود. و از هر تيم سه نفر شرکت مي‌کند، به هر بازيکن 2 توپ داده مي‌شود. امتياز دهي امتياز دهي توسط داور، بعد از پرتاب تمامي توپ‌ها (شامل تمامي توپ‌هاي پنالتي در صورت لزوم) انجام خواهد شد. طرفي که داراي نزديکترين توپ به توپ هدف باشد، براي هر توپ نزديک به توپ هدف نسبت به نزديکترين توپ حريف به توپ هدف، يک امتياز دريافت خواهد کرد.


برای آگاهی از قوانین این رشته ورزشی می توانید به وب سایت فدراسیون ورزش های جانبازان و معلولان، بخش آموزش و پژوهش مراجعه کنید. www.irisfd.ir

آدرس : نرسیده به پل سیدخندان- روبه روی بوستان هلال احمر- باشگاه پیام ارتباطات تهران


 

****

منبع : مقاله  " بوچیا چیست؟"؟ "تهیه کننده : آرزو قنبری- انتشار : سایت مرکز ضایعات نخاعی -www.isaarsci.ir- دی ماه 1390

 

 
 

 

 

 

 

بازگشت به صفحه اصلی  

 

 

براي اطلاع از به روز رساني سايت  مشترك  شويد

 
 

Powered by WebGozar

 

 

 

مرکز ضايعات نخاعی جانبازان

 مهرماه  هزار سيصد و هشتاد و چهار

info@isaarsci.ir

Copyright © 2005  Isaarsci  Website . All rights reserved