www.isaarsci.ir

   
         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

به طورکلی افراد مبتلا به آسیب نخاعی قبل از آغاز هر نوع تمرینات ورزشی باید به یکسری نکا ت توجه داشته باشند که مهمترین آنها از این قرارند :


 آسیب دیدگی های ناشی از استفاده مفرط اندامهای فوقانی ( شانه و بازو ) 


این موضوع واقعا" می تواند با انجام ورزش مناسب و منظم بهبود پیدا کند . اما اگر شما از قبل یک درد جدی داشته اید و می دانید که اندام های فوقانی تان تحت شرایط استفاده بیش از حد قرار داشته اند ، باید برنامه های ورزشی خود تان را تحت نظر یک فیزیوتراپ آشنا با مسائل افراد نخاعی ، شروع کنید .

 آسیب های پوستی


زخم های فشاری یا خراش ها ممکن است به دلیل قرار گرفتن بدن در وضعیت نامناسب هنگام انجام فعالیت های ورزشی و یا به دلیل عدم استفاده از زیر سازی مناسب ایجاد شود. بنابراین این نکته خیلی مهم است که هنگام آغاز برنامه های ورزشی یا پیش از انجام هماهنگی ها و تنظیمات ضروری ، یک بررسی کامل از پوست خود به عمل آورید .


 اتونومیک دیس رفلکسی 


توجه داشته باشید که این عارضه برای تمام افرادی که در حال ورزش هستند اتفاق نمی افتد ، اما اگر شما مستعد ابتلا به آن هستید ، یا فعالیتی را انتخاب کنید که تحریک کننده ی پوست شما باشد ، و یا اگر روده و مثانه شما هنگام ورزش به اندازه ی کافی خالی نباشد ، احتمال زیادی دارد این موضوع برای شما مشکل ساز باشد .


 اسپاسم ( انقباضات شدید عضلانی )


برخی از انواع ورزش ها ممکن است اسپاسم را بدتر کنند. بهترین کار برای جلوگیری از این مشکل این است که ، قبل از ورزش کردن گروه عضلانی اسپاستیک خود را تحت کشش قرار دهید و از تمریناتی که منجر به ایجاد یا تشدید اسپاسم می شوند ، اجتناب کنید .


 چیزهائی مثل میله ها و پلاتین های کار گذاشته درستون فقرات و یا عمل های پیوندی که انجام داده اید .

افرادی که در ستون فقرات خود دارای قطعات سخت افزاری ( مثل پلاتین ) هستند و یا روی مهره های آنها عمل پیوند انجام شده ، تمام فعالیت های بدنی خود را باید توسط جراح خود بطور واضح تعیین کنند . این موضوع به خصوص برای افرادی که به تازگی مجروح شده اند یا جدیدا" عمل پیوند ستون فقرات کرده اند و یا اخیرا " جراحی شده اند ، بسیار حائز اهمیت است .


 داروهای مصرفی


توجه داشته باشید داروهائی که هر کس مصرف می کند ، می توانند روش پاسخ بدن افراد به ورزش را تغییر دهند. معمولا" داروهای متداولی توسط افراد مبتلا به آسیب نخاعی مصرف می شوند ، مانند باکلوفن و سایر داروها ی ضد اسپاسم و همچنین داروهای مربوط به دستگاه ادرای و گوارش ، هیچ مشکلی ایجاد نمی کنند . اما اگر داروهای ضد فشار خون بالا و یا داروهای مربوط به مشکلات تنفسی مصرف می کنید ، حتما" باید قبل از شروع به ورزش با پزشک یا مراقبین پزشکی خود مشورت کنید.

 

 

 

****

 

منبع : مقاله  " توجهات و احتیاطات لازم قبل از شروع تمرینات ورزشی  "  -  مترجم : مهندس عباس کاشی -  email : ohealth2007@yahoo.com)  -انتشار: مرکز  ضایعات  نخاعی  -برگرفته از سایت  سایت : http://sci.washington.edu   -بهمن ماه  1391-  

 

 

 

 
 

 

 

 

 

بازگشت به صفحه اصلی  

 

 

براي اطلاع از به روز رساني سايت  مشترك  شويد

 
 

Powered by WebGozar

 

 

 

مرکز ضايعات نخاعی جانبازان

 مهرماه  هزار سيصد و هشتاد و چهار

info@isaarsci.ir

Copyright © 2005  Isaarsci  Website . All rights reserved