www.isaarsci.ir

   
         

 

 

 

 

 

 

 

 دستورالعمل های ADA ( قوانین مربوط به افراد ناتوان در ایالات متحده) در مورد حمامها و سرویسهای بهداشتی به گونه ای تدوین شده است که استفاده از آن فضای کافی برای حرکت وچرخش ویلچررا تامین خواهد کرد .
 
بر اساس قوانین موجود درمورد افراد ناتوان  (ADA)که در ایالات متحده تصویب شده ،  لازم است که امکانات عمومی در سرویسهای بهداشتی به گونه ای طراحی شوند که  افراد ناتوان اجازه دسترسی به آنها را پیدا کنند . از این رو بسیاری از افراد در موقع ساخت یا مناسب سازی منازل خود به دنبال این هستند که از این قوانین استفاده کنند .
 
با نگاهی به این قوانین مهمترین مشخصاتی که برای اجزای مختلف سرویسهای بهداشتی ارائه شده از این قرارند :

درگاهها

-  عرض درگاه باید حداقل 32 اینچ ( حدود82 سانتیمتر ) باشد . درب بایستی به سمت بیرون باز شود نه داخل . آستانه درب باید با کف هم سطح باشد تا یک سطح صاف ایجاد شود. دستگیره در باید به گونه ای باشد که استفاده از آن آسان باشد و بهتر است که از نوع اهرمی استفاده شود .

توالت


- توالت مورد استفاده ی افراد ناتوان باید 18 اینچ ( حدود 46 سانتیمتر ) ازروی زمین بلندتر باشد . همچنین باید دستگیره هائی از نوع میله ای  به صورت افقی ، در پشت توالت و روی دیوار نزدیک به آن نصب شود .

کف سرویس های بهداشتی


-مصالح مورد استفاده در  کف باید  از نوعی انتخاب شوند که کاملا" از نوع ضد لغزش باشند .

 فضای چرخش

-  تجهیزات باید طوری نصب شوند که فضای کافی برای چرخش ویلچر وجود داشته باشد . این فضا باید دارای قطری برابر با 60  اینچ ( حدود 150 سانتیمتر ) فراهم باشد . البته اگر به ناچار فضا کوچکتر باشد ، در صورتی که ویلچر بتواند یک چرخش سه  نقطه ای هم داشته باشد ، قابل قبول است . 

روشوئی


- روشوئی باید در ارتفاعی نصب شود که فضای کافی برای حرکت ویلچر به زیر آن فراهم شود ، بطوری که زانوهای فرد هم به راحتی در زیر آن قرار گیرد . سایر امکانات هم باید طوری نصب شوند که به راحتی در دسترس فرد در حالت نشسته قرار داشته باشند .  
 

 
 

 

 

****

 

منبع : مقاله  " مشخصات سرویسهای بهداشتی برای افراد ویلچری"-تهیه و تنظیم از : مهندس عباس کاشی ( e mail :  ohealth2007@yahoo.com)  - اسفند  آبان ماه سال 91- برگرفته از سایت : http://www.ehow.com

 

 

 

 
 

 

 

 

 

بازگشت به صفحه اصلی  

 

 

براي اطلاع از به روز رساني سايت  مشترك  شويد

 
 

Powered by WebGozar

 

 

 

مرکز ضايعات نخاعی جانبازان

 مهرماه  هزار سيصد و هشتاد و چهار

info@isaarsci.ir

Copyright © 2005  Isaarsci  Website . All rights reserved