www.isaarsci.ir

   
         

 

 

 

 

 

 

 

 لوازم جانبی ويلچر می توانند آسایش و راحتی بيشتري را براي زندگی روزمره  شما فراهم آورند . در زیر برخی از این لوازم جانبی که در واقع توصیه شده که هیچگاه بدون آنها نباشید و بهتر است همیشه همراه داشته باشید ،‌ قيد شده است :  
1-     چتر -  هر كسي ممكن است درزندگي خود با ريزش باران مواجه شود . اما قطعا" شما به عنوان یک فرد ویلچری دوست نداريد هنگام بارندگي ، خيس شويد. بنابراین تجهیز ويلچر به يك نگهدارنده چتر و همراه داشتن يك چتر مخصوص ويلچر ،‌ ضمن آزاد نگه داشتن دستها ،  شما را در برابر یک رگبار ناگهانی و یا حتی حفاظت از خورشید آماده نگه دارد . در اين صورت  فقط با فشردن  یک دکمه ، چتر شما باز می شود .  معمولا" برای تسهیل دسترسی به چتر، آن را بر روی دستگيره ويلچر نصب مي کنند .
 2- جا ليواني – مسلما"کسی که روي ويلچر باشد ، قادر نخواهد بود که هنگام حرکت دادن ویلچر خود ،چیزهائی مانند یک فنجان یا بطری آب راهم در دستهای خود نگه دارد – چرا كه نیاز دارد دست هایش آزاد باشد تا بتواند ويلچرخود را حركت دهد. يا مثلا"  اگر بخواهد چیزی مانند یک لیوان را روی میز قرار دهد ، باید به سمت جلو خم شود ، که این حالت ممکن است منجر به سر خوردن و افتادن او گردد . ازاین رو تجهیز ويلچربه یک نگهدارنده فنجان اجازه می دهد تا فرد بتواند به راحتی نوشیدنی خود را مانند هر کس دیگری در دسترس خود نگه داشته باشد .
 

 

 


3-     سینی

 
سینی های مخصوص ويلچر برای افراد شاغل و یا دانش آموزان و دانشجویانی که به كار نوشتن مي پردازند ، یا كساني كه از می خواهند از لپ تاپ استفاده كنند ، وسیله ای عالي هستند . با در اختیار داشتن این وسیله به جای رفتن جلوي یک میز ، می توان سینی ويلچر را به سادگی به سمت بالا چرخانده وآن را در دسترس خود قرار دهد . با همراه داشتن سيني ، فرد می تواند بدون نياز به استفاه از ميز تحرير در کلاسهای درس خود حاضر شده و يادداشت برداري هاي خود را انجام دهد .

همچنین از سینی ها می توان در يك محل مناسب ،‌ برای خوردن و نوشیدن در حين تفريح استفاده نمود .
 

 

 

 


4-     دستکش - هل دادن ويلچرهاي دستي مي تواند منجر به زبري و حتي پينه بستن دستهاي شما شود . ضمن اينكه دست افراد ویلچری معمولا" در معرض تماس با مواد کثیف و يا بالقوه ناامن قرار دارد. بنابراين توصیه بر این است که سعی کنید دستکش بپوشید تا دستهاي شما  خوب و عاري از آلودگي وآسيب بمانند .
 

 

 


5-رفلكتورها – همواره و در همه جا ایمنی شما يك موضوع مهم محسوب می شود . یعنی ضمن اينكه باید استقلال شما افزايش پيدا كند ، ایمنی شما ‌هم بايد حفظ شود . یک راه برای تحقق این مهم استفاده از رفلکتورها می باشد  ، بطوري كه شما با استفاده از این وسائل به راحتی قابل مشاهده و تشخیص خواهید شد . این وسائل روی پشتی صندلی ویلچر یا چرخ آن قابل استفاده هستند .
 


معمولا" رفلکتورها بر اساس صحبت ، چراغهاي تعبیه شده در پشت صندلی ویلچر ، یا جلیقه های بازتاب کننده نور به شما این امکان را می دهند تا  به خوبی بوسیله سایر وسائط نقلیه دیده شوید . در ضمن پوشیدن کلاه ایمنی در شب نیز به عنوان یک ایده احتیاطی توصیه می گردد .
 

 

 


6-     رمپ قابل حمل  -

ما به عنوان افراد ویلچری همیشه مجبور نیستیم از رمپ ها دائمي استفاده کنیم . به هر حال هنوز هم مکان های زیادی هستند که براي ويلچر مناسب سازي نشده اند . بنابراين همراه داشتن یک رمپ قابل حمل می تواند هر گذرگاه و یا پیاده روي در پيش روي ما را به یک نقطه قابل دسترس ويلچر تبدیل كند .
 

 

 


 
7-     صفحه انتقال یا برانکار قابل حمل – هنگامي كه شما دوست داريد يا الزام داريد به جائي برويد كه ويلچر قادر به عبور از آنجا نيست ، وسائلی همچون صفحات انتقال یا برانکارهایی مثل توک N- کری  مي توانند در چنین مواقعی کار جابجا کردن شما را تسهيل كنند .
 

 

 

8- به هنگام فعالیتهايي مانند گردش در طبیعتهائی مثل كنار ساحل ، بازدید از دوستان و خویشاوندان ، خراب بودن یا شدن آسانسورها ، و یا به هنگام هشدار بلاياي طبيعي مانند گردباد و زلزله و نیاز به رفتن به جاهای امن مانند زیرزمین ، هرگز نباید شما در حاشیه قرار بگيريد  . بنابراين تجهيزاتي مانند  توک N- کری و یا مشابه آن می تواند به حركت دادن شما كمك كند .
 

 

در هر حال ، اضافه کردن اين لوازم جانبی به ويلچر باعث می شود كه كارآئي ويلچر شما ارتقاء پيدا كند . این که شما یک دانش جوي  فعال هستید ، يا فردي اجرایی هستيد  ، و یا هر جایی كه باشيد ،‌ فرقي نمي كند ، این لوازم جانبی می توانند كيفيت زندگی شما را  بالا مي برد ، و به شما كمك مي كنند تا  مستقل تر و بهتری را داشته باشيد  .

 
 

 

 

****

 

منبع : مقاله  " لوازم جانبی ضروری برای ويلچر جهت استفاده روزمره  "  –  مترجم  : مهندس عباس کاشی (  ohealth2007@yahoo.com) - انتشار : انجمن معلولان  ضایعه نخاعی استان تهران - آبان ماه سال 1392-  برگرفته از سایت : http://www.handicapped-mobility-aids.com

 

 

 

 
 

 

 

 

 

بازگشت به صفحه اصلی  

 

 

براي اطلاع از به روز رساني سايت  مشترك  شويد

 
 

Powered by WebGozar

 

 

 

مرکز ضايعات نخاعی جانبازان

 مهرماه  هزار سيصد و هشتاد و چهار

info@isaarsci.ir

Copyright © 2005  Isaarsci  Website . All rights reserved